Trwa ładowanie...
d36zbz8

Rada Europy zobowiązuje do zniesienia kary śmierci

Przedstawiciele 35 państw Rady Europy, w tym Polski, zobowiązali się do całkowitego zniesienia kary śmierci zarówno w czasach pokoju, jak też w warunkach wojennych. W Wilnie odbyła się w piątek ceremonia podpisania 13 protokołu europejskiej konwencji praw człowieka w tej sprawie.

d36zbz8
d36zbz8

Głosi on, że państwa członkowskie Rady Europy uznają, iż w demokratycznym społeczeństwie prawo każdego człowieka do życia stanowi wartość nadrzędną, a zniesienie kary śmierci ma podstawowe znaczenie dla obrony tego prawa i bezapelacyjnego respektowania niepodważalnej zasady szacunku wobec wszystkich ludzi.

W imieniu Polski dokument podpisał wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Byrt. Powiedział on, że decyzja ta jest potwierdzeniem tego, iż przyznajmy się do podstawowego przesłania dokumentu. Znieśliśmy karę śmierci w Polsce i uznajemy, że życie jest największą wartością.

Obecnie obowiązuje szósty protokół Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, podpisany przez 42 państwa Rady Europy i ratyfikowany przez 36 państw. Zakazuje on kary śmierci, niemniej przewiduje możliwość stosowania jej w okresie wojny, bądź nieuchronnej jej groźby.

Oczywiście możemy być uwikłani w konflikty wojenne. Wówczas będziemy się bronić zgodnie z przepisami naszej konstytucji i jednocześnie (w zgodzie ze) zobowiązaniami NATO. Ale pomiędzy śmiercią na polu walki, a śmiercią egzekwowaną na mocy postanowień sądów cywilnych, czy wojskowych jest duża różnica - zaznaczył Byrt.

d36zbz8

Kara śmierci w kraju członkowskim RE ostatni raz została wykonana w roku 1997 na Ukrainie.

W odbywającej się w Wilnie 110. sesji Konferencji Ministerialnej Rady Europy udział biorą przedstawiciele 44 państw Rady Europy. Głównym tematem są: przegląd międzynarodowej akcji antyterrorystycznej, współpraca regionalna oraz jej wpływ na stabilność i reformy demokratyczne w Europie.

Wileńska sesja kończy półroczne przewodnictwo Litwy w Radzie Europy. Obejmie je teraz Luksemburg.

Protokołu o całkowitym zniesieniu kary śmierci nie podpisali obecni na wileńskiej sesji Komitetu Ministrów Rady Europy delegaci Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Rosji, Słowacji i Turcji. (IAR/PAP, aka)

d36zbz8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36zbz8
Więcej tematów