Trwa ładowanie...
d9z9a2j

Rada Europy zobowiązuje do zniesienia kary śmierci

Przedstawiciele 35 państw Rady Europy, w tym Polski, zobowiązali się do całkowitego zniesienia kary śmierci zarówno w czasach pokoju, jak też w warunkach wojennych. W Wilnie odbyła się w piątek ceremonia podpisania 13 protokołu europejskiej konwencji praw człowieka w tej sprawie.

d9z9a2j
d9z9a2j

Głosi on, że państwa członkowskie Rady Europy uznają, iż w demokratycznym społeczeństwie prawo każdego człowieka do życia stanowi wartość nadrzędną, a zniesienie kary śmierci ma podstawowe znaczenie dla obrony tego prawa i bezapelacyjnego respektowania niepodważalnej zasady szacunku wobec wszystkich ludzi.

W imieniu Polski dokument podpisał wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Byrt. Powiedział on, że decyzja ta jest potwierdzeniem tego, iż przyznajmy się do podstawowego przesłania dokumentu. Znieśliśmy karę śmierci w Polsce i uznajemy, że życie jest największą wartością.

Obecnie obowiązuje szósty protokół Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, podpisany przez 42 państwa Rady Europy i ratyfikowany przez 36 państw. Zakazuje on kary śmierci, niemniej przewiduje możliwość stosowania jej w okresie wojny, bądź nieuchronnej jej groźby.

Oczywiście możemy być uwikłani w konflikty wojenne. Wówczas będziemy się bronić zgodnie z przepisami naszej konstytucji i jednocześnie (w zgodzie ze) zobowiązaniami NATO. Ale pomiędzy śmiercią na polu walki, a śmiercią egzekwowaną na mocy postanowień sądów cywilnych, czy wojskowych jest duża różnica - zaznaczył Byrt.

d9z9a2j

Kara śmierci w kraju członkowskim RE ostatni raz została wykonana w roku 1997 na Ukrainie.

W odbywającej się w Wilnie 110. sesji Konferencji Ministerialnej Rady Europy udział biorą przedstawiciele 44 państw Rady Europy. Głównym tematem są: przegląd międzynarodowej akcji antyterrorystycznej, współpraca regionalna oraz jej wpływ na stabilność i reformy demokratyczne w Europie.

Wileńska sesja kończy półroczne przewodnictwo Litwy w Radzie Europy. Obejmie je teraz Luksemburg.

Protokołu o całkowitym zniesieniu kary śmierci nie podpisali obecni na wileńskiej sesji Komitetu Ministrów Rady Europy delegaci Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Rosji, Słowacji i Turcji. (IAR/PAP, aka)

d9z9a2j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9z9a2j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj