PolskaRada Europy o polskich mediach

Rada Europy o polskich mediach

41 parlamentarzystów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy podpisało deklarację w sprawie zagrożenia dla demokracji i wolności wypowiedzi w Polsce - powiedział wiceprzewodniczący polskiej delegacji do Zgromadzenia, Marcin Libicki (PiS).

23.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Jutro rano ta deklaracja będzie wydana jako oficjalny druk Rady Europy. Jednak nie jako stanowisko całego Zgromadzenia Parlamentarnego, lecz tylko tych, którzy się pod nim podpisali - powiedział we wtorek poseł Libicki.

Reforma ustawy o radiofonii i telewizji zaprojektowana przez rząd (...) nie przynosi żadnych gwarancji niezależności dla mediów publicznych, które są praktycznie zależne od partii rządowych. Państwowa gospodarka częstotliwościami doprowadziła do dominacji nadawców należących do państwa i jest instrumentem blokowania rozwoju komercyjnej, prywatnej konkurencji. Nowe prawo antymonopolowe, zawarte w projekcie, ma osłabić konkurencyjność niezależnych mediów w Polsce - uważają podpisani pod deklaracją.

Według nich, projekt ustawy jest zagrożeniem dla demokracji i wolności wypowiedzi w Polsce. Według Libickiego, pod deklaracją podpisało się 41 parlamentarzystów z frakcji Europejskich Demokratów i Chrześcijańskich Demokratów niemal z wszystkich krajów Europy.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy składa się z 580 osób, z czego jedną połowę stanowią deputowani, a drugą ich zastępcy.

Na początku kwietnia część posłów Platformy Obywatelskiej wystosowała list do sekretarza generalnego Rady Europy Waltera Schwimmera z prośbą o sporządzenie ekspertyzy na temat rządowego projektu noweli ustawy o radiofonii i telewizji.(aka)

radaeuropymedia
Zobacz także
Komentarze (0)