Trwa ładowanie...

Rada Europy: Niemcy muszą rozprawić się z korupcją w rządzie

Antykorupcyjna agenda Rady Europy przyjrzała się Niemcom. I niestety, nie pozostawiła suchej nitki na obowiązujących w tym kraju przepisach. Okazuje się, że Niemcy mogą mieć poważne problemy z korupcją w najwyższych rządowych kręgach.

Rada Europy: Niemcy muszą rozprawić się z korupcją w rządzieRada Europy: Niemcy muszą rozprawić się z korupcją w rządzieŹródło: EPA, SEAN GALLUP
d3ntwsu

Zdaniem antykorupcyjnej agendy Rady Europy (GRECO) Niemcy powinny rozprawić się z korupcją w rządzie. Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", opisując opublikowany przez GRECO raport, wskazuje, że w niemieckich władzach brakuje przejrzystości co do tego, jak duży wpływ mają lobbyści na władze federalne.

"Niemcy mają wiele do poprawienia" - podkreśla "Zeit". "Należy na przykład ujawnić, z kim rozmawiali czołowi politycy i na jakie tematy" - komentuje raport tygodnik "Spiegel".

Niemiecki rząd ma problem z korupcją? Politycy, urzędnicy, lobbyści

Według ekspertów z GRECO - ministrów federalnych i parlamentarnych sekretarzy stanu w Niemczech powinny obowiązywać jasne zasady natychmiastowego ujawniania konfliktów między prywatnymi interesami a ich urzędem.

d3ntwsu

W odniesieniu do byłych czołowych polityków zajmujących wysokie stanowiska gospodarcze, raport sugeruje dłuższy okres przejściowy po odejściu z polityki - także dlatego, że są oni częściowo zaangażowani w lobbing.

Postuluje się wprowadzenie kodeksu postępowania dla osób zajmujących wysokie stanowiska polityczne. Ma on pomóc "w zapobieganiu korupcji i regulować uczciwe obchodzenie się z prezentami i lobbystami".

Niemcy muszą wprowadzić zmiany

Skrytykowano też zasady regulujące publiczny dostęp do dokumentów urzędowych. Jak czytamy w raporcie - koszty do 500 euro związane z wnioskiem mogą działać odstraszająco. Panel ekspertów Rady Europy wezwał do niezależnej analizy systemu.

d3ntwsu

Antykorupcyjna agenda dostrzega również "potrzebę poprawy w odniesieniu do policji federalnej i federalnego urzędu kryminalnego".

Do końca kwietnia 2022 r. Niemcy mają złożyć raport, jak realizują zalecenia zawarte w opracowaniu.

GRECO, czyli Grupa Państw Przeciwko Korupcji (Group of States against Corruption), została powołana przez Radę Europy w 1999 roku. Wśród członków Grupy znajduje się 45 krajów z Europy i Stany Zjednoczone. Siedzibą GRECO jest Strasburg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ntwsu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ntwsu
Więcej tematów