Trwa ładowanie...

Putin rozwiewa nadzieje: na G20 nie było rozmów z Ukrainą

Nie było rozmów prezydenta Rosji z władzami Ukrainy ws. uwolnienia ukraińskich marynarzy zatrzymanych podczas incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej. O braku porozumienia z Kijowem poinformował sam Władimir Putin.

Share
Putin rozwiewa nadzieje: na G20 nie było rozmów z Ukrainą
Źródło: PAP, Fot: EPA/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK
d3wvk0o

Jak podaje Reuters, Putin o braku rozmów ze stroną ukraińską mówił w kuluarach szczytu G20 w Buenos Aires.

Rosja już od tygodnia przetrzymuje 24 marynarzy z trzech jednostek marynarki wojennej Ukrainy, ostrzelanych w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Moskwa oskarżyła wojskowych Kijowa o nielegalne przekroczenie swojej granicy.

d3wvk0o

Ukraińskie władze poinformowały, że Europejski Trybunał Praw Człowieka czeka do poniedziałku 3 grudnia na informacje ze strony Rosji na temat marynarzy. Trybunał wystąpił o wskazanie podstaw prawnych do zatrzymania Ukraińców i miejsca ich pobytu oraz danych o stanie zdrowia.

Kijów uważa, że Moskwa przetrzymuje wojskowych wbrew normom prawa międzynarodowego. - To jeńcy wojenni i powinni być traktowani zgodnie z odpowiednimi konwencjami - mówił wcześniej minister sprawiedliwości Ukrainy Pawło Petrenko. Zaznaczył też, że Rosja zaatakowała ukraińskie jednostki na wodach międzynarodowych.

Rosja twierdzi, że stosuje w tym przypadku swój kodeks karny.

Rozmowy z Merkel i Macronem

O sytuacji w rejonie Morza Azowskiego na na marginesie szczytu G20 z rosyjskim przywódcą w sobotę rozmawiali także prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

d3wvk0o

- Nalegali, by doprowadził do uwolnienia 24 ukraińskich marynarzy ujętych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej - mówił rzecznik Putina.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Miasto murem podzielone. Naprzeciw siebie stoją Polacy i Romowie

d3wvk0o

Podziel się opinią

Share
d3wvk0o
d3wvk0o
Więcej tematów