Trwa ładowanie...
d39j6t9

Putin nie dogadał się z Łukaszenką. Sprawa ropy

Prezydenci Rosji i Białorusi nie osiągnęli porozumienia w kwestii rozliczeń za ropę - podają niezależne białoruskie media. Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenka spotkali się w Moskwie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Łukaszenka nie osiągnął tego, czego oczekiwał
Łukaszenka nie osiągnął tego, czego oczekiwał (PAP, Fot: EPA/ALEXANDER NEMENOV)
d39j6t9

Po trwających około czterech godzin rozmowach rosyjski wicepremier Anton Siłuanow poinformował, że przywódcy Rosji i Białorusi postanowili powołać "grupę roboczą do dalszej integracji" obu państw.

Siłuanow wyjaśniał, że nowa struktura ma pomóc rozwiązywać "bieżące problemy, które niepokoją rządy" w Moskwie i Mińsku. Po zakończeniu rozmów nie było konferencji prasowej prezydentów.

Białoruscy komentatorzy z niezależnych redakcji zauważają, że Łukaszenka nie osiągnął tego, czego oczekiwał po wizycie u Putina. Prezydent Białorusi jechał do Moskwy, żeby osiągnąć porozumienie w kwestii rekompensaty strat wynikających z wprowadzenia przez Rosję tzw. manewru podatkowego.

d39j6t9

Szacuje się, że po zmianie zasad rozliczeń za rosyjską ropę Białoruś może stracić w najbliższych pięciu latach nawet kilkanaście miliardów dolarów.

Tymczasem w Rosji coraz częściej politycy stoją na stanowisku, że Rosja może wesprzeć Białoruś tylko pod warunkiem pogłębiania integracji. Łukaszenka i jego urzędnicy obawiają się, że Moskwa może w przyszłości chcieć przyłączyć Białoruś do Federacji Rosyjskiej.

Źródła: Reuters, polskieradio.pl

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39j6t9

Podziel się opinią

Share
d39j6t9
d39j6t9
Więcej tematów