Trwa ładowanie...
darq4qe

Łukaszenka poleciał do Putina. Na szali leży przyszłość Białorusi

Władymir Putin przyjmuje w Moskwie Aleksandra Łukaszenkę. Oficjalnie tematem rozmów prezydentów jest energetyka, ale sprawa jest znacznie poważniejsza. Na Kremlu ważyć się może kwestia niepodległości Białorusi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydenci Putin i Łukaszenka od dawna prowadzą grę o wysoką stawkę
Prezydenci Putin i Łukaszenka od dawna prowadzą grę o wysoką stawkę (PAP/EPA)
darq4qe

Według służb prasowych Kremla tematem rozmów są "stosunki dwustronne i perspektywy dalszej integracji euroazjatyckiej". Z kolei rosyjska agencja informacyjna Tass uważa, że prezydenci przede wszystkim rozmawiać będą o cenach paliw kupowanych przez Białoruś.

Te zapowiedzi stwarzają wrażenie normalnych, rutynowych relacji międzypaństwowych. Tak jednak nie jest. Prezydent Łukaszenka uznał ostatnio, że nie może już nazywać Rosjan "bratnim narodem", gdyż nowe pokolenie polityków w Moskwie nie postrzega już w ten sposób Białorusinów. W takim wypadku kraje mają być partnerami.

Rosyjska armia chwali się nowym dronem

Wyczerpuje się też formuła polityki Łukaszenki polegająca na balansowaniu pomiędzy Rosją a Zachodem. To może być jednym z głównych tematów rozmowy z Putinem. Zdaniem ekspertów, Rosja dążąca do podporządkowania sobie Białorusi pierwszy raz ma szansę wyjść poza obszar gospodarczy i na stałe rozmieścić wojska u swojego zachodniego sąsiada.

darq4qe

Bezpośrednim pretekstem ma być plan budowy "Fortu Trump". W odpowiedzi na wzmacnianie wschodniej flanki NATO i rozmieszczenie amerykańskich żołnierzy w Polsce, Rosjanie mogą założyć stałe bazy na Białorusi. Dotychczas prezydent Łukaszenka skutecznie się temu przeciwstawiał i nawet po wielkich manewrach Rosjanie opuszczali terytorium sąsiada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

darq4qe

Podziel się opinią

Share

darq4qe

darq4qe
Więcej tematów