ŚwiatPutin: należy pamiętać o ofiarach nazizmu

Putin: należy pamiętać o ofiarach nazizmu

Premier Rosji Władimir Putin wysoko ocenił rolę organizacji żydowskich w pielęgnowaniu pamięci o ofiarach nazizmu i przeciwdziałaniu próbom rewidowania prawdy o II wojnie światowej. Putin mówił o tym, podejmując naczelnego rabina Rosji Berla Lazara. Spotkanie miało związek Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.

Putin: należy pamiętać o ofiarach nazizmu
Źródło zdjęć: © AFP

- Uważnie śledzę to, co dzieje się w świecie. Szczególnie to, co dotyczy wypaczania historii, negowania Holokaustu - oświadczył szef rosyjskiego rządu. - Organizacje żydowskie zawsze są naszymi konsekwentnymi sojusznikami we wszystkim, co dotyczy zachowania pamięci o ofiarach nazizmu; zachowania informacji o realnych, tragicznych wydarzeniach II wojny światowej - dodał.

Putin mówił, że w różnych rejonach świata podejmowane są próby rewidowania prawdy o II wojnie światowej. - Widzimy konsekwencję organizacji żydowskich. Również w Rosji. Chcę za to podziękować - powiedział.

Lazar ze swej strony zapewnił, że Żydzi nigdy nie zapomną tego, co w latach II wojny światowej zrobiła dla nich Armia Czerwona. - Powinniśmy to wyraźnie podkreślić. I opowiadać o tym, co było naprawdę - wskazał.

Według rabina, "to, co widzimy, co wydarzyło się w ostatnich dniach na Ukrainie, jest straszne". - Dla nas jest to rzeczywiście nie do przyjęcia - oznajmił Lazar.

Ustępujący prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko w miniony piątek uhonorował pośmiertnie przywódcę Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepana Banderę tytułem bohatera Ukrainy. W Rosji Bandera uważany jest za zbrodniarza, który w latach II wojny światowej u boku nazistowskich Niemiec walczył przeciwko ZSRR.

Rosyjskie MSZ określiło decyzję Juszczenki jako "wydarzenie o odrażającym charakterze". Z kolei rządowa "Rossijskaja Gazieta" przypomniała, że "tylko na Wołyniu w imieniu Bandery bandyci z utworzonych przez niego UPA i OUN zamordowali 200 tys. Polaków i Żydów".

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście został ogłoszony przez ONZ cztery lata temu. Jest obchodzony w rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną w 1945 roku największego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. W tym roku przypada 65. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz.

W środę na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Weźmie w nich udział ok. 150 byłych więźniów, a także politycy, m.in. prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk, szef rządu Izraela Benjamin Netanjahu oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Rosję będzie reprezentował minister oświaty i nauki Andriej Fursenko.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)