Putin do Merkel: Rosja liczy na współpracę z UE
Prezydent Władimir Putin opowiedział się za
rozwojem szerokiej współpracy Rosji z Unią Europejską,
podkreślając, że jest to "zasadniczy wybór" jego kraju.
Deklarację taką Putin złożył w depeszy, przesłanej na ręce kanclerz Niemiec Angeli Merkel z okazji 50. rocznicy Traktatów Rzymskich, uważanych za początek integracji Europy.
Gospodarz Kremla podkreślił, że "Unia Europejska cieszy się coraz większym autorytetem i staje się coraz bardziej wpływowym centrum polityki światowej, wnosząc znaczący wkład w rozwiązywanie problemów regionalnego i globalnego bezpieczeństwa". Zdaniem Putina, "aby w pełni wykorzystać ogromny potencjał twórczy, tkwiący w stosunkach Rosji i Unii Europejskiej, niezbędne jest wyjście sobie naprzeciw przez konstruktywny dialog, wzajemny szacunek i uznanie różnorodności dróg rozwoju".
"Liczę na kontynuację owocnej współpracy między Rosją i UE dla dobra naszych narodów, w interesie stabilności i bezpieczeństwa w Europie i świecie" - napisał prezydent Rosji. "Unia Europejska stoi w obliczu odpowiedzialnych decyzji, które określą przyszłość wspólnoty. Wierzymy, że będą one służyć umacnianiu jedności naszego kontynentu, interesom szerokiej współpracy w Europie" - dodał Putin.
Jednocześnie w artykule, opublikowanym w niedzielę na łamach kilku gazet europejskich i streszczonym przez rosyjskie agencje prasowe, gospodarz Kremla podkreślił, że jedność Europy bez udziału Rosji w europejskich procesach jest niemożliwa. Putin uznał za konieczne zawarcie nowej umowy o partnerstwie i współpracy między jego krajem a Unią Europejską. "Jestem przekonany, że nie może być mowy o pełnej jedności naszego kontynentu, dopóki Rosja nie stanie się organiczną częścią europejskiego procesu" - wskazał rosyjski prezydent i dodał: "Rozwój wszechstronnych kontaktów z UE - to zasadniczy wybór Rosji".
Putin zapewnił, że jego kraj gotów jest "usuwać rozbieżności (w relacjach z UE) przez otwarty dialog i kompromis, na gruncie wspólnie określonych reguł". "Pragnę zaznaczyć, że w tym partnerstwie gotowi jesteśmy pójść maksymalnie daleko. Oczywiście, mając na uwadze, że także partnerzy przejdą swoją część drogi" - napisał przywódca Rosji.
Podkreślając potrzebę zawarcia nowego porozumienia UE-Rosja, które nazwał "traktatem o strategicznym partnerstwie", Putin oznajmił, że strona rosyjska "rozumie wszystkie trudności swoich partnerów, związane z uzgadnianiem jednolitego stanowiska w sprawie umowy". "Zgadzamy się, że wymaga to czasu. Jednak nie ulega wątpliwości, że każda przerwa w dialogu zawsze jest kontrproduktywna" - zauważył rosyjski prezydent.
"Mamy o czym wspólnie pomyśleć. Wybór, którego dokonamy, określi przyszłość kontynentu (europejskiego) na wiele dziesięcioleci" - zaznaczył Putin. "Nie można dopuścić do tego, aby w Europie pojawiły się nowe linie podziałów, aby realizowane były jednostronne projekty, godzące w interesy i bezpieczeństwo sąsiadów" - podkreślił gospodarz Kremla.
Putin zastrzegł zarazem, że Rosja nie dąży do uzyskania członkostwa w UE. "W dającej się przewidzieć przyszłości - z oczywistych powodów - nie mamy zamiaru ani wstępować do Unii Europejskiej, ani też budować z nią wspólnych instytucji" - oświadczył rosyjski lider. Zwrócił przy tym uwagę, że pod względem ducha i kultury, Rosja jest integralną częścią europejskiej cywilizacji, a naród rosyjski wniósł do rozwoju tej cywilizacji bezcenny wkład.
Relacjonując artykuł Putina, rosyjskie media przypominają, że rozpoczęcie negocjacji na temat nowej umowy UE-Rosja blokuje Polska, która domaga się, aby Moskwa wcześniej zniosła swoje embargo na dostawy polskiej żywności.
Rosja wprowadziła zakaz importu polskiego mięsa i produktów pochodzenia roślinnego w listopadzie 2005 roku, zarzucając Polsce fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Mimo że Polska usunęła uchybienia w tej dziedzinie, Moskwa nie zniosła embarga.
W odpowiedzi Polska w listopadzie 2006 roku zablokowała rozpoczęcie negocjacji między UE a Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy. (ap)
Jerzy Malczyk