ŚwiatPutin: będziemy niezawodnie dostarczać nośniki energii

Putin: będziemy niezawodnie dostarczać nośniki energii

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po spotkaniu z
prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Soczi, że Niemcy opowiadają się za
niezawodnością rosyjskich dostaw nośników energii do Europy. Putin oświadczył, że jego kraj jest i będzie niezawodnym dostawcą tych nośników.

Putin: będziemy niezawodnie dostarczać nośniki energii
Źródło zdjęć: © AP

Jesteśmy otwarci na konstruktywną pracę w ramach dialogu energetycznego z Unią Europejską. Nie powinno być wątpliwości co do tego, że Rosja była i będzie w przyszłości niezawodnym dostawcą nośników energii - zadeklarował rosyjski prezydent.

Putin zaznaczył, że ze swej strony Rosja oczekuje, że jej partnerzy będą przestrzegać zasad równości i szanować interesy drugiej strony.

Merkel podkreśliła, że rozumie dążenie Rosji do wprowadzenie zasad rynkowych w handlu ropą naftową i gazem ziemnym z Ukrainą i Białorusią.

Niemiecka kanclerz dodała, że miała z Putinem "dobrą rozmowę" o tym, jak Europa i Rosja powinny lepiej się komunikować. W jej opinii, Europa i Rosja są sobie wzajemnie potrzebne.

Putin zapowiedział też, że Rosja będzie rozwijać własne systemy przesyłowe, aby zmniejszyć swoją zależność od krajów tranzytowych w sferze dostaw nośników energii.

"Uwzględniając zmiany w sytuacji geopolitycznej, będziemy maksymalnie aktywnie rozwijać naszą sieć przesyłową, aby móc dostarczać surowce bezpośrednio do największych odbiorców" - oświadczył.

Przyspieszymy układanie rurociągów do wybrzeża Oceanu Spokojnego, zwiększymy możliwości transportu surowców energetycznych na północy, w tym na północnym zachodzie Rosji, aby zmniejszyć naszą zależność od państw tranzytowych - powiedział gospodarz Kremla.

Przed spotkaniem rosyjski prezydent podkreślił Rosja jest zadowolona z kontaktów politycznych, wzrostu obrotów handlowych i rozwoju współpracy w sferze humanitarnej.

Merkel ze swej strony wyraziła zadowolenie, że spotkanie odbywa się na początku roku. Mamy możliwość zintensyfikowania kontaktów nie tylko na płaszczyźnie dwustronnej, lecz również z uwzględnieniem przewodnictwa Niemiec w G-8 i UE - zauważyła.

Władimir Putin uznał też za "niedopuszczalne", by narzucać rozwiązanie problemu statusu Kosowa z zewnątrz.

Merkel podkreśliła, że nie chce, by próby rozwiązania kwestii statusu Kosowa zdestabilizowały sytuację w Serbii.

Trwające w Serbii wybory mogą zdecydować, czy kraj ten czeka europejska przyszłość, która może być zagrożona, jeśli zwycięstwo odniosą skrajni nacjonaliści.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła nadzieję, że Unia Europejska i Rosją "posuną się naprzód" w kwestii zawarcia nowego porozumienia o partnerstwie jeszcze przed majowym szczytem Rosja-UE.

Kolejny szczyt Rosja-Unia Europejska odbędzie się 18 maja w rosyjskiej Samarze.

Putin i Merkel zgodnie poparli też ożywienie tzw. kwartetu bliskowschodniego.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier i sekretarz stanu USA Condoleezza Rice zapowiedzieli 17 stycznia w Berlinie, że kwartet bliskowschodni (UE, ONZ, USA, Rosja) spotka się 2 lutego w Waszyngtonie. Rice wyrażała nadzieję, że ożywienie działalności kwartetu doprowadzi do rozwiązania kwestii państwa palestyńskiego.

Kwartet bliskowschodni jest autorem izraelsko-palestyńskiego planu pokojowego, tzw. mapy drogowej. Przewiduje on powołanie niezależnego państwa palestyńskiego obok państwa izraelskiego, jednak plan nie jest w praktyce realizowany ze względu na nasilenie konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)