Ministerstwo Skarbu Państwa opracowało własny zarys prywatyzacji sektora bankowego. Według najnowszych założeń, na giełdę ma trafić część akcji PKO BP i Banku Gospodarki Żywnościowej. PKO BP ma związać się z Bankiem Pocztowym, a NFOŚiGW opuścić Bank Ochrony Środowiska. W perspektywie kilku lat MSP nie zamierza pozbywać się kontroli w państwowych bankach - podaje Puls Biznesu.
Zdaniem MSP, w ostatnim czasie makroekonomiczne warunki rozwoju sektora bankowego znacznie sie pogorszyły. Obserwuje sie duże nasilenie konkurencji zarówno miedzy bankami działajacymi w Polsce, jak i między bankami działajacymi w Unii Europejskiej. W kotekście integracji z UE zwraca uwagę słabość niektórych banków bedących własnością Skarbu Państwa, banków spółdzielczych czy niektórych banków prywatnych - ostrzega resort skarbu w przygotowanych materiałach dla parlamentarzystów.
W perspektywie kilku lat MSP nie zamierza pozbywać się kontroli w państwowych bankach. Nie oznacza to jednak, że ich struktura kapitałowa pozostanie bez zmian. Na rewolucję nie ma co liczyć bank Gospodarstwa Krajowego, który prawdopodobnie zostanie niereformowalnym ramieniem finansowym rządu. Pod kontrolą MSP pozostanie także największy bank detaliczny w Polsce - PKO BP. (mk)