Trwa ładowanie...
d1xwi6o
d1xwi6o

Pucz przeciwko dowódcy wojska w Burkina Faso?

Podpułkownik Issaac Zida oświadczył, że przejmuje władzę w Burkina Faso, obejmując funkcję szefa państwa - podało radio Omega. Najwyraźniej jest to pucz przeciwko dowódcy wojska, gen. Honore Traore, który przejął władzę kilka godzin wcześniej - podaje Reuters.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1xwi6o

"Obejmuję obowiązki głowy państwa i wzywam regionalne ugrupowanie państw Afryki Zachodniej ECOWAS i wspólnotę międzynarodową, by okazała zrozumienie i wsparcie dla nowych władz" - brzmi treść oświadczenia, które Zida odczytał na antenie radia Omega i w telewizji BF1.

Wiadomość nadeszła, gdy żyjący niedaleko pałacu prezydenckiego mieszkańcy Wagadugu usłyszeli w sobotę we wczesnych godzinach rannych trwającą kilka minut strzelaninę - odnotowuje agencja Reutera, nie podając jednak więcej szczegółów.

Dotychczasowy prezydent Burkiny Faso Blaise Compaore ustąpił w piątek po 27 latach po fali protestów w kraju w związku z zamiarem wydłużenia przez niego urzędowania.

d1xwi6o

Jak oświadczył podpułkownik Zida, były prezydent "znajduje się w bezpiecznym miejscu" oraz "w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej".

Compaore zapowiadał, że przez rok zachowa władzę do czasu wyborów. Chciał w nich startować na kolejną kadencję i w tym celu parlament miał głosować nad umożliwiającą to nowelizacją konstytucji.

Protestujący przeciw dalszej władzy Campaore dokonali szturmu na siedzibę Zgromadzenia Narodowego. Nie chcieli oni dopuścić do głosowania nad projektem nowelizacji. Głosowanie zawieszono, a wojsko oznajmiło, że Zgromadzenie Narodowe zostało rozwiązane, i zapowiedziało utworzenie rządu tymczasowego.

Bilans zamieszek i protestów nie jest pewny. Kręgi opozycyjne mówią o 30 zabitych i setce rannych, ale AFP udało się potwierdzić jedynie, że w Wagadugu, stolicy Burkiny Faso, zginęły cztery osoby, a sześć zostało ciężko rannych.

d1xwi6o

Podziel się opinią

Share
d1xwi6o
d1xwi6o
Więcej tematów