Trwa ładowanie...
d3t4a7d

Ptasia grypa. Wykryto ognisko groźne dla ludzi

Niebezpieczna sytuacja ma miejsce w województwie lubelskim. Do zakażenia doszło najprawdopodobniej przez wędrujące dzikie ptaki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Spotkanie kryzysowe zorganizował również Wojewoda Lubelski. (zdjęcie ilustracyjne)
Spotkanie kryzysowe zorganizował również Wojewoda Lubelski. (zdjęcie ilustracyjne) (PAP)
d3t4a7d

"Starosta Lubartowski zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego" - poinformowano na portalu powiatu lubartowskiego. Indyki najprawdopodobniej zaraziły się wirusem od ptaków w miejscowości Stary Uścimów.

Służby weterynaryjne wdrażają już procedury zwalczania wirusa przewidziane w takiej sytuacji. Podjęto także działania mające na celu zapobieganie jego dalszemu rozprzestrzenianiu się.

"Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zasad bezpieczeństwa, ponieważ jest to podtyp wysoce zjadliwej grypy H5N8, który może zagrażać również ludziom" - podkreślono.

d3t4a7d

Ptaki, które nie padły będą uśpione, bo wymagają tego przepisy.

"Fermy drobiu już zostały zdezynfekowane, a na wjazdach zostały ustawione specjalne maty" - dodaje RMF FM. Teren wokół obiektów patrolują funkcjonariusze. Osoby niezwiązane z fermami nie mają do nich wstępu.

Zobacz też: Sondaż dla programu WP #Newsroom. Dzisiaj PiS też by wygrał

Poddać obróbce termicznej

"Ogniska grypy ptaków tego samego typu, tj.H5N8 wystąpiły już w Polsce na przełomie lat 2016/2017" - poinformowała w piątek Krajowa Rada Drobiarstwa. Mimo wcześniejszych doniesień w specjalnie wydanym komunikacie napisano, że "podtyp H5N8 wirusa grypy ptaków nie stanowi zagrożenia dla ludzi".

d3t4a7d

"Zalecane jest jednak ścisłe przestrzeganie zasad higieny w przypadku kontaktu z ptakami, szczególnie dzikimi. Podkreślamy także, że spożywanie poddanego obróbce termicznej mięsa drobiowego jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka" - wskazano.

Źródło: powiatlubartowski.pl, RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3t4a7d

Podziel się opinią

Share

d3t4a7d

d3t4a7d
Więcej tematów