Trwa ładowanie...

Psy pomogą zdiagnozować nowotwory

Psy mogą celnie wywęszyć raka jelita grubego w oddechu lub stolcu chorego i to na wczesnym etapie rozwoju nowotworu - wynika z japońskich badań, o których informuje specjalistyczne czasopismo "Gut".

Psy pomogą zdiagnozować nowotworyŹródło: Jupiterimages
dz1wo47
dz1wo47

Czułość takiego testu węchowego, czyli jego zdolność do rozpoznawania choroby tam, gdzie ona faktycznie występuje oraz rozpoznawanie zdrowych osób były bardzo zbliżone do kolonoskopii, tj. badania jelita grubego z użyciem wziernika zakończonego kamerą.

Pies miał rozpoznawać próbkę wydychanego powietrza lub stolca osoby z rakiem jelita grubego wśród czterech innych próbek pochodzących od osób z grupy kontrolnej. Gdy rozpoznał próbkę siadał przed nią.

Okazało się, że czułość takiego testu dla próbek wydychanego powietrza, jak i próbek kału była bardzo zbliżona do czułości kolonoskopii - odpowiednio 0,91 i 0,97 (gdy kolonoskopię uznamy za 1). Testy okazały się być jeszcze dokładniejsze w przypadku wczesnych stadiów raka jelita grubego.

Zdaniem autorów pracy, dowodzi to, że związki specyficzne dla różnych nowotworów złośliwych krążą w organizmie pacjentów. Rodzi też nadzieję na opracowanie nowej, prostej metody wykrywania raka jelita grubego we wczesnym etapie rozwoju, zanim zdąży on dać przerzuty do innych narządów.

dz1wo47

Mimo postępu w diagnostyce oraz terapii, rak jelita grubego nadal utrzymuje się w czołówce najczęstszych nowotworów złośliwych. Jest też jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych. W Polsce w 2008 r. (ostatnie dane z Krajowej Bazy Danych Nowotworowych) z powodu raka jelita grubego i odbytnicy zmarło ok. 10 tys. osób, co plasuje go na 2. miejscu tuż po raku płuca.

Obecnie za najbardziej efektywną metodę badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego uważa się kolonoskopię. Jest to jednak badanie inwazyjne. Jedynym tanim i nieinwazyjnym testem stosowanym w diagnostyce tego nowotworu jest test na krew utajoną w kale. Jest on jednak w stanie wykryć tylko jeden na 10 przypadków raka jelita grubego we wczesnym stadium rozwoju.

Dlatego naukowcy dążą do opracowania nowego wygodnego badania diagnostycznego.

dz1wo47
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz1wo47
Więcej tematów