PSL stawia na lokalnych liderów
Szef kółek rolniczych, wicewojewoda śląski, dyrektorzy: kopalni i filharmonii, samorządowcy i lokalni działacze znaleźli się na listach wyborczych PSL w woj. śląskim. Partia liczy co najmniej na jeden mandat w każdym z sześciu okręgów w regionie.
- PSL postawiło na lokalnych liderów. Nie ma przypadku, aby na naszych listach znajdowały się osoby spoza województwa - mówił podczas wtorkowej prezentacji śląskich list kandydatów lider ludowców w regionie Marian Ormaniec. Ona sam otwiera listę wyborczą partii w Bielsku-Białej.
W poprzednich wyborach parlamentarnych PSL nie zdobyło w woj. śląskim żadnego mandatu. Teraz liczy na znacznie lepszy wynik - co najmniej jeden mandat w każdym okręgu, a w częstochowskim, gdzie liderem jest szef kółek rolniczych Władysław Serafin - dwa.
- Myślę, że śląską organizację PSL stać na to, aby w każdym okręgu był jeden poseł. Nasza organizacja bardzo się rozwija, mamy coraz lepsze wyniki, osiągamy ponad 100-tysięczne poparcie. Widzimy bardzo wyraźny wzrost zaufania do PSL - przekonywał Ormaniec.
Podobnego zdania jest Serafin, według którego obecnie wśród wyborców jest "dobra koniunktura polityczna" dla PSL. - Na tle awantur politycznych, wzajemnych oskarżeń, sporów o kształt Polski, wizja PSL staje się dla wyborców najbardziej wiarygodna - powiedział.
Serafin, który w przeszłości był posłem trzech kadencji, chciałby w Sejmie zająć się sprawami rolnictwa i gospodarki żywnościowej; opowiada się za wprowadzeniem takich regulacji dotyczących zakupu ziemi w Polsce, aby były zgodne z prawem unijnym, ale jednocześnie zabezpieczały narodowe interesy.
W okręgu sosnowieckim listę wyborczą otwiera obecny wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, w Rybniku przedsiębiorca i działacz PSL Bronisław Karasek; drugi na rybnickiej liście jest górnik z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i lider jednego z działających tam związków Piotr Szereda. Był on rzecznikiem komitetu protestacyjnego, który prowadził rozmowy poprzedzające wprowadzenie tej firmy na giełdę. W Gliwicach liderem listy jest wiceszef śląskiego PSL Andrzej Pilot.
W okręgu katowickim listę PSL otwiera dyrektor katowickiej kopalni "Wujek" Krzysztof Kurak, a kolejna jest dyrektor Filharmonii Śląskiej Grażyna Szymborska. Z instytucjami kultury związany jest także startujący z 10. miejsca na liście w Gliwicach były wieloletni dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Adam Pastuch, obecnie szef Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach.
Szymborska przekonywała we wtorek, że nieprawdziwe jest przekonanie, jakoby w dużych miastach, jakie dominują w katowickim okręgu wyborczym, nie było ludzi sympatyzujących z PSL. Jak mówiła, są to w dużej części eksperci, ludzie dobrze wykształceni, realizujący się w wielu zawodach. Szymborska chce w parlamencie m.in. tworzyć dobre warunki nauki i rozwoju dla młodych ludzi oraz dbać o infrastrukturę kulturalną.
Według przedstawicieli PSL, 40% kandydatów na listach tej partii stanowią kobiety.
Wśród kandydatów śląskiego PSL do Senatu są m.in. szef śląskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Stanisław Gmitruk, właściciel znanego w regionie zakładu wędliniarskiego Andrzej Stania oraz b. członek zarządu woj. śląskiego, przegrany kandydat w wyborach uzupełniających do Senatu oraz wyborach prezydenta Katowic, Adam Stach.