Trwa ładowanie...

PSL chce odwołania Jacka Czaputowicza z funkcji szefa MSZ i zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o utworzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego (RBN). Prośba ta ma związek z kryzysem polsko-izraelskim, jaki pojawił się w ostatnich dniach. Do tego domagają się dymisji Jacka Czaputowicza ze stanowiska szefa MSZ. Uważają, że resort w ogóle nie zareagował na sytuację.

PSL chce odwołania Jacka Czaputowicza z funkcji szefa MSZ i zwołania Rady Bezpieczeństwa NarodowegoŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d2q753b
d2q753b

PSL chce zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego

- Panie prezydencie, dzisiaj nie jest czas mówienia o tym, że można użyczyć "Zameczek" w Wiśle, tylko jest moment na zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jest tak dużo problemów, niewyjaśnionych sytuacji, strat gospodarczych, błędów dyplomatycznych, że szkoda gadać. Oczekujemy informacji od rządu, ale poważnej rozmowy na RBN — powiedział na konferencji w sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz. Tym samym nawiązał do tweeta prezydenta Andrzeja Dudy, w którym pisał, że “gotów jest udostępnić Rezydencję Prezydenta RP „Zameczek” w Wiśle na spotkanie Premierów Grupy Wyszehradzkiej (V4)”.

Lider PSL stwierdził też, że “największym zagrożeniem dla Polski jest polska dyplomacja”. - To jest smutne, że musimy to stwierdzić. Nie widzimy żadnych pozytywnych efektów działań dyplomatycznych — dodał.

Partia reaguje tak ze względu na napięcie sytuacji pomiędzy Polską a Izraelem. Premier Benjamin Netanjahu miał powiedzieć, że “Polacy współdziałali z nazistami przy Holokauście", a izraelski szef MSZ Israel Kac mówił, że “Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

d2q753b

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to konstytucyjny organ doradczy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W obecnym składzie RBN jest Władysław Kosiniak-Kamysz. Od 2016 roku nie było posiedzenia RBN.

PSL chce dymisji Jacka Czaputowicza

Politycy PSL domagają się też dymisji Jacka Czaputowicza ze stanowiska ministra spraw zagranicznych. Posłowie tej partii uważają, że polskie MSZ w ogóle nie reagowało na sytuację i wypowiedzi izraelskich polityków. - Stanowczo sprzeciwiamy się z tezami izraelskich polityków o odpowiedzialności Polski za Holokaust. Zabrakło zdecydowanej reakcji polskich władz podczas konferencji bliskowschodniej, gdy padły takie słowa — mówił Piotr Zgorzelski.

Polityk napisał na Twitterze, że “za brak reakcji MSZ oczekuje honorowej dymisji ministra Czaputowicza”.

d2q753b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q753b
Więcej tematów