Polska"Psie sprawy Warszawy"

"Psie sprawy Warszawy"

5,5 tony psich odchodów trafia codziennie na stołeczne trawniki i chodniki. Naszym celem jest przypomnienie właścicielom psów, że sprzątanie po podopiecznych jest ich obowiązkiem - stwierdzili przedstawiciele władz stolicy i Zarządu Oczyszczania Miasta na konferencji w Parku Saskim.

Akcja "Psie sprawy Warszawy" ma na celu także przełamanie bariery wstydu i niechęci wobec sprzątania po psach. Chodzi bowiem nie tylko o względy estetyczne, ale również o zapobieganie chorobom odzwierzęcym szczególnie wśród dzieci - powiedziała rzecznik prasowy Zarządu Oczyszczania Miasta, Iwona Fryczyńska.

Akcja będzie prowadzona wielotorowo. Planowane jest wyemitowanie spotów radiowych i telewizyjnych oraz dołączanie w formie dodatków do niektórych gazet tzw. zestawów higienicznych składających się z papierowej szufelki i torebki.

Zestawy takie, w liczbie 120 tys. będą dostępne w dzielnicowych Wydziałach Ochrony Środowiska, stołecznych lecznicach weterynaryjnych oraz w Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami. Warszawiacy otrzymają też ulotki informujące m.in., że psie odchody można wyrzucać do każdego kosza.

W szkołach, lecznicach weterynaryjnych i na terenach osiedlowych pojawi się 10 tys. plakatów informujących o ideach akcji. Na trawnikach parków miejskich zamontowane będą tabliczki zachęcające do sprzątania z hasłem: "Ujmij pupila swoją kulturą. Posprzątaj!!!"

Stołeczna Straż Miejska ma wziąć aktywny udział w akcji, poprzez pouczanie właścicieli psów o konieczności sprzątania po podopiecznych. 22 czerwca ma wejść w życie Regulamin o zachowaniu czystości w mieście, który daje Straży Miejskiej prawo ukarania mandatem osób uchylających się od jego przestrzegania.

Jak powiedział zastępca komendanta Straży Miejskiej ds. prewencji Bartłomiej Zieliński, "Straż Miejska będzie starać się poprzestawać na pouczeniach, jednak w razie uporczywej odmowy wykonania zaleceń, możliwe jest ukaranie mandatem w wysokości od 20 do 500 zł."

Akcja "Psie sprawy Warszawy" trwać będzie do końca czerwca. Jej koszt to 120 tys. zł., które wyłożyło Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy. Stołeczna akcja prowadzona jest we współpracy z ogólnopolskim programem edukacyjnym "Z PSEM ZA PAN BRAT", którego celem jest zwiększenie świadomości odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)