Trwa ładowanie...
pilne
Wojciech Rodak
23-09-2022 14:44

Grozi nam blackout? Jest komunikat minister Moskwy

"W związku z komunikatem Polskich Sieci Elektroenergetycznych zarządziłam zespół bezpieczeństwa energetycznego. Przyczyną sytuacji była niska wietrzność i mało energii z OZE dzisiaj. Rezerwy mocy są uzupełniane. Nie grozi nam blackout. System energetyczny pracuje bezpiecznie" - zapewniła na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Share
Anna MaskwaAnna MaskwaŹródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
d371209

"Nie ma zagrożenia dostaw energii do odbiorców. Mechanizm rynku mocy wprowadzony w 2018 przez nasz rząd działa skutecznie" - dodała.

Okresy zagrożenia na rynku mocy

Komunikat minister ma związek z niepokojącym komunikatem Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Spółka ogłosiła okresy zagrożenia na rynku mocy na piątek w godzinach 19–20 oraz 20–21. PSE ma obowiązek ogłosić okres zagrożenia osiem godzin wcześniej. Zgodnie z regulacjami posiadacze kontraktów mocowych muszą zgłosić swoje jednostki do pracy zgodnie z dyspozycjami operatora. Nie oznacza to też, że do takiej sytuacji - pracy zgodnie z dyspozycjami operatora - w ogóle dojdzie.

To "lampka ostrzegawcza"?

Pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Mateusz Berger wyjaśnił, że piątkowy komunikat PSE jest takim pierwszym od czasu wejścia w życie przepisów dotyczących rynku mocy, czyli od 1 stycznia 2021 roku. Zwrócił jednocześnie uwagę, że takie "okresy zagrożenia" zdarzały się wcześniej, m.in. w 2015 roku. Nie było wtedy jednak obowiązku ich raportowania.

d371209

Berger wskazał, że zgodnie z prognozami, piątkowe zapotrzebowanie na moc miało wynieść 22-23 GW. Tymczasem - jak wyjaśnił - zgodnie z przepisami zakładana jest 9 proc. rezerwa mocy.

- Jakby coś się stało, jest to zapas, by wyrównać powstałe niedobory mocy, jeśli np. jakiś blok energetyczny wypadnie z systemu - wyjaśnił pełnomocnik.

Mateusz Berger poinformował, że z uwagi na planowane jak i nieplanowane remonty bloków energetycznych, a także bardzo słabą wietrzność w piątek (planowana moc z wiatru miała wynieść 2 GW a jest ok. 130 MW) rezerwa mocy spadła poniżej 9 proc.

- Opublikowany w piątek komunikat PSE to sygnał do wytwórców energii, że nie wolno im teraz dokonywać żądnych wyłączeń i pozostałe bloki muszą pracować, pozostawać w gotowości. Jest to swego rodzaju lampka ostrzegawcza - wskazał.

Obajtek stoi za dymisją Naimskiego? Zgorzelski wskazuje powód

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d371209
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d371209
Więcej tematów