Przyszłość oczami tych, którzy wiedzą więcej. Eksperci od technologii i biznesu na konferencji Masters&Robots
Jak metaversum, czyli cyfrowe odwzorowanie świata, ukształtuje relacje międzyludzkie i modele biznesowe? Czy możliwe jest tworzenie wirtualnych replik ludzkich i generowanie alternatywnych wersji nas samych? Czy DNA ma szansę stać się przechowalnią terabajtów? Jak rozwój energii odnawialnych wpłynie na światowy porządek? I czy można stworzyć wirusa przeznaczonego tylko dla jednej osoby? O tym wszystkim porozmawiają wybitni światowi eksperci podczas VI edycji Masters&Robots. W tym roku wydarzenie odbywać się będzie 21 i 22 września – w Warszawie i online równocześnie.
13.09.2022 14:56
Masters&Robots to jedna z najważniejszych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcona trendom z obszaru nowych technologii i ich wpływie na biznes i społeczeństwo. Spotykają się tam ludzie ciekawi świata przyszłości, którzy lubią wiedzieć więcej. W poprzednich latach organizatorzy gościli m.in. Petera Diamandisa – założyciela Singularity Group, Davida Hansona – twórcę humanoidalnego robota Sophi czy Juwala Noacha Harariego – najbardziej znanego historyka na świecie, autora bestesellerów, w tym "Sapiens. Od zwierząt do bogów". Jakie tematy i wystąpienia warto śledzić w tym roku?
Prognozowanie trendów z Amy Webb
- Tegorocznej edycji towarzyszy hasło "What if", czyli "co będzie, jeśli". Wiemy już, że w ostatnim czasie świat często nas zaskakuje i będziemy mówić o tym, czym jeszcze może nas zaskoczyć i co z tym zaskoczeniem możemy zrobić. Dlatego zaprosiliśmy do rozmowy Amy Webb, najważniejszą amerykańską futurolożkę i analityczkę trendów, bez której amerykański rząd, armia i wszystkie zarządy największych firm, nie budują strategii. Amy pokaże, co to znaczy myśleć z perspektywy futurologicznej i technologicznej o swojej przyszłości, jak korzystać z trendów technologicznych, z predykcji, i co się dzieje z firmami, które z nich nie korzystają – mówi Jowita Michalska, CEO Digital University, inicjatorka Masters&Robots.
Amy Webb tworzy predykcje w oparciu o dane i technologie. powtarza, że nie zajmuje się przewidywaniem trendów, a ich prognozowaniem. To metodologia na tyle skuteczna i wartościowa, że korzystają z niej setki organizacji w różnych krajach. Firmy, które z nią współpracują, osiągają zdecydowanie lepsze wyniki: o 33% wyższą rentowność biznesu, 200% większą przewagę nad konkurencją, a poprawa procesów planowania i definiowania celów oraz elastyczność kadry kierowniczej wzrasta o 25%.
Metaverse: świetna inwestycja czy chwilowa zabawka Generacji Z?
Jak szacują eksperci, globalny rynek towarów i usług w metawersum wkrótce wart będzie bilion dolarów. I choć nikt nie jest w stanie na 100 procent powiedzieć, czy obecny boom przetrwa, czy też okaże się bańką, gorączka złota XXI wieku już się zaczęła. Ludzie kupują wirtualną ziemię, chodzą na koncerty, biorą śluby i uczęszczają do kościoła.
Jak metaverse wpłynie na nasze życie, opowie m.in. Ian Beacraft, futurolog, badający wpływ technologii jutra na kulturę i biznes. Ian zajmuje się analizą mediów, również syntetycznych. Strategicznie doradza firmom, wyznaczając nowe sposoby nawigacji po rewolucyjnych platformach takich jak Web3, blockchain i metaverse.
- Technologia, która umożliwiła m.in. tworzenie deepfaków, bezpowrotnie zmieniła sposób tworzenia kontentu – od filmów i muzyki, po aplikacje oraz strony internetowe, a zwłaszcza powstające metaversum. Pomysł zastosowania algorytmów do tworzenia kontentu nie jest nowy, ale ostatnie przełomowe odkrycia sprawiły, że narzędzia te stały się dostępne dosłownie dla każdego – mówi Ian Beacraft.
Inżynieria genetyczna i CRISPR
Trudno jednoznacznie zdefiniować biohacking, bo stale ewoluuje. W uproszczeniu: polega na manipulowaniu biologią ludzkiego organizmu. Tak jak hakerzy modyfikują oprogramowanie, tak biohakerzy zmieniają organizmy. Odkrycie technologii CRISPR/Cas umożliwiającej precyzyjne edytowanie genomu zrewolucjonizowało nauki przyrodnicze i pozwoliło rozwinąć skrzydła amatorom inżynierii genetycznej. I właśnie jednego z nich, będziemy gościć na Masters&Robots. Jo Zayner, bo o nim mowa, jest biofizykiem i biologiem, specjalizującym się w zależnościach komórkowych i molekularnych i byłym współpracownikiem Centrum Badań nad Syntetyczną Biologią Kosmiczną NASA, projektantem siedliska kolonii marsjańskich. Obecnie prowadzi firmę Odin sprzedającą artykuły biohackingowe – od DNA za 20 dolarów, aż po zestaw do samodzielnej inżynierii genetycznej za 1849 dolarów.
Zayner głęboko wierzy w potencjał metody CRISPR w zapobieganiu chorobom genetycznym i uważa, że społeczeństwo powinno mieć powszechny dostęp do najnowszych zdobyczy nauki, w tym do narzędzi inżynierii genetycznej.
- Ludzie będą mogli przezwyciężyć ograniczenia genetyczne, z którymi się urodzili. Nie będziemy już ograniczeni genami, z którymi przyszliśmy na świat. Granice pomiędzy doskonałą opieką medyczną zarezerwowaną dla bogatych, a jej brakiem w przypadku osób bez budżetu zostaną zatarte. Terapie genowe dostępne na rynku kosztują miliony dolarów, a przecież firmy są w stanie to zrobić już za kilka tysięcy. Chcę pokazać wszystkim uciśnionym przez system opieki zdrowotnej, że jest nadzieja.
Czy energia czerpana ze słońca uratuje nas przed katastrofą klimatyczną?
Naukowcy, badacze oraz aktywiści mówią wprost, że katastrofa klimatyczna jest faktem i do 2030 roku temperatura na Ziemi będzie tak wysoka, że utrudni – lub uniemożliwi – ludziom normalne funkcjonowanie. Dane nie pozostawiają złudzeń: poziom CO2 w atmosferze jest teraz wyższy niż był przez dziesiątki milionów lat, a każde kolejne lato jest najgorętsze w historii. Czy technologia nas ocali? Co możemy zrobić? O tym opowie Bill McKibben, czołowy amerykański aktywista klimatyczny, który od 1989 roku mówi o konsekwencjach zmiany klimatu.
- Zmiana klimatu jest zdecydowanie największym "dokonaniem" ludzkości. My, ludzie, zasadniczo wpłynęliśmy na chemię atmosfery, temperaturę na całej planecie, a tym samym zmieniliśmy każdy centymetr kwadratowy powierzchni Ziemi.
Masters&Robots Youth
W tym roku organizatorzy przygotowali specjalną, darmową pulę biletów dla młodzieży szkolnej w ramach programu Masters&Robots Youth. Jowita Michalska wyjaśnia:
- Zachęcamy młodzież szkolną do udziału w Masters&Robots Youth i włączania się w dyskusję o przyszłości technologii i naszej planety. Zależy nam, aby młodzi ludzie też inspirowali się całym światem a nie zamykali tylko i wyłącznie w naszej lokalnej niszy.
Szkoły mogą zgłaszać się po bilety uprawniające do uczestnictwa online w czasie trwania konferencji i do odsłuchania wystąpień przez 30 kolejnych dni. Warto się spieszyć, liczba bezpłatnych wejściówek jest ograniczona. W tym celu należy skontaktować się z Fundacją Digital University.
Bilety do nabycia: mastersandrobots.tech