Trwa ładowanie...

Przyspieszone szczepienia dzieci. Jest decyzja resortu

Druga dawka MMR, czyli połączonej szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce, zostanie podana polskim dzieciom szybciej. Dorośli też mogą się zaszczepić, ale muszą zapłacić. Nie wszyscy potrzebują jednak dodatkowej ochrony.
Share
W przyszłym roku druga dawkę MMR otrzymają już 6-latki
W przyszłym roku druga dawkę MMR otrzymają już 6-latkiŹródło: 123RF
d3amacr

Decyzja resortu zdrowia dotyczy przyspieszeniu o cztery lata wieku dziecka przy podawaniu drugiej dawki szczepionki MMR. Od stycznia szczepione będą w tym systemie już 6-latki. Do tej pory obowiązek dotyczył dzieci w wieku 10 lat.

Lekarze oceniają ten pomysł dobrze, gdyż odra jest szczególnie niebezpieczna dla najmłodszych - zauważa dziennik.pl. Zaszczepić się mogą również osoby dorosłe. Jednak tylko urodzone przed 1990 r.

- Co prawda od 1975 r. szczepiono już dzieci na odrę, ale wtedy obowiązywała jednak jedna dawka, a ona nie chroni w 100 proc. - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Paweł Grzesiowski, ekspert ds. szczepień z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji.

d3amacr

Przebycie odry powinno chronić przed zachorowanie. Jednak - jak zauważa Grzesiowski - nie wiadomo, jak długo utrzymuje się ochronna immunologiczna i jego zdaniem osoby po 65. roku życia również powinny się zaszczepić. Wcześniej konieczny jest też test na przeciwciała.

Tymczasem na Mazowszu, w powiecie pruszkowskim, zgłoszono już 21 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę. Zarejestrowano nowe przypadki.

Zobacz także: Odra. Pierwsze objawy

d3amacr

Podziel się opinią

Share
d3amacr
d3amacr
Więcej tematów