Trwa ładowanie...
d3gszr3
IAR

Przymiarki do nowego rządu - nieoficjalne informacje mediów

Donald Tusk oficjalnie nie złożył dymisji, a już ruszają spekulacje, kto znajdzie się w nowym rządzie. Wczoraj zarząd Platformy Obywatelskiej wsparł kandydaturę obecnej marszałek sejmu Ewy Kopacz na stanowisko premiera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski  i marszałek sejmu Ewa Kopacz
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i marszałek sejmu Ewa Kopacz (PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d3gszr3

Prezydent mówił jednak podczas konferencji prasowej, że rekomendacje zarządu PO nie są dla niego wiążące. Zgodnie z konstytucją, to on desygnuje kandydata na premiera. Nieoficjalnie mówi się, że jest zgoda Bronisława Komorowskiego na to, by Ewa Kopacz została premierem.

Źródła w PO twierdzą, że nie ma zgody prezydenta na to, by w nowym rządzie znaleźli się negatywni bohaterowie afery podsłuchowej. Chodzi o Radosława Sikorskiego i Bartłomieja Sienkiewicza. Podobno Bronisław Komorowski nie przepada za szefem polskiej dyplomacji. Według rozmówców IAR, Sikorski jest przymierzany do fotela marszałka sejmu.

Typowany wcześniej na to stanowisko wicemarszałek Cezary Grabarczyk ma zostać ministrem sprawiedliwości. Dotychczasowy szef tego resortu Marek Biernacki zostałby szefem MSWiA. Pojawiają się również spekulacje, że resorty: administracji i cyfryzacji oraz infrastruktury i rozwoju zostaną podzielone. Cyfryzacja ma być wcielona do infrastruktury, ministrem zostałby Rafał Trzaskowski. Według nieoficjalnych informacji, ministerstwem rozwoju regionalnego pokieruje obecny wiceszef resortu Adam Zdziebło.

d3gszr3

Według zapowiedzi rzeczniczki rządu, w przyszłym tygodniu premier Donald Tusk złoży dymisję. Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że konkretna data zależy od prezydenta, który przyjmuje dymisję. Również od Bronisława Komorowskiego zależy, kiedy ogłosi kandydata na następcę Donalda Tuska. Prezydent ma na to 14 dni.

Następnie osoba, którą wskaże Bronisław Komorowski, ma 14 dni na skompletowanie Rady Ministrów.

Zmiany w rządzie wymusza zmiana miejsca pracy Donalda Tuska. 1 grudnia obejmie on stanowisko szefa Rady Europejskiej.

d3gszr3

Podziel się opinią

Share

d3gszr3

d3gszr3
Więcej tematów