Przyjęto projekt konwencji ws. zakazu amunicji kasetowej
Uczestnicy trwającej od 19 maja w stolicy Irlandii
Dublinie międzynarodowej konferencji przyjęli projekt
konwencji, wprowadzającej zakaz używania amunicji kasetowej.
To zdecydowany i oczywisty zakaz wszelkiej znanej amunicji kasetowej - powiedział agencji Reutera członek delegacji Norwegii Christan Ruge.
Międzynarodowe organizacje humanitarne od dawna domagają się uznania amunicji kasetowej za broń zakazaną. Kasetowe bomby lotnicze oraz pociski artyleryjskie i rakietowe zawierają po kilkadziesiąt mniejszych bombek odłamkowych lub przeciwpancernych, rozrzucanych na dużej przestrzeni po wybuchu głównego ładunku. Praktyka wskazuje, że pewna część bombek nie eksploduje od razu, zamieniając zbombardowany teren w pole minowe.
Projekt konwencji zostanie przedstawiony na sesji plenarnej w piątek, ale przewiduje się, że jego przyjęcie będzie formalnością.
W konferencji w Dublinie bierze udział ponad 100 państw. Jednak trzej najwięksi producenci amunicji kasetowej - Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny - konsekwentnie sprzeciwiają się zakazowi i nie przysłali na obrady swych przedstawicieli. Do stolicy Irlandii nie przyjechali również delegaci trzech innych krajów, silnie zaangażowanych w wytwarzanie takiego uzbrojenia - Izraela, Indii i Pakistanu.
Wcześniej brytyjski premier Gordon Brown ogłosił oficjalne poparcie dla zakazu amunicji kasetowej, informując jednocześnie, że jego kraj gotów jest całkowicie wycofać ze swych arsenałów takie uzbrojenie.