PolskaPrzyjadą do Polski prowadzić badania

Przyjadą do Polski prowadzić badania

Polak z Włoch, Francuz i Amerykanin przyjechali do Polski prowadzić badania naukowe. W ramach czwartej edycji programu Welcome Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej otrzymają pieniądze na urządzenie laboratoriów i zatrudnienie współpracowników.

Ich badania dotyczą projektowania nowych kondensatorów i akumulatorów, odkładania się tłuszczu w organizmie i bezpiecznego szyfrowania danych.

Dr Stefan Dziembowski, który wcześniej pracował w Rzymie, rozpoczyna już na Uniwersytecie Warszawskim pracę nad nowymi algorytmami, które pomogą użytkownikom urządzeń elektronicznych ustrzec się przed kradzieżą danych.

- Im więcej mamy urządzeń elektronicznych wokół siebie, tym więcej mamy kryptografii. Używamy coraz więcej urządzeń bezprzewodowych, a do tego potrzeba systemów szyfrowania. Nie chcemy przecież, żeby ktoś użył naszego systemu monitoringu domu, żeby nas podglądać - powiedział naukowiec.

Rozwiązania informatyczne, które będzie opracowywał wraz ze swoim zespołem, to algorytmy, które ochronią bezpieczeństwo danych nawet wtedy, kiedy hakerom uda się pozyskać z urządzenia wysyłającego lub odbierającego dane część informacji, np. fragment klucza do zakodowanych danych.

Z kolei prof. Francois Beguin na Politechnice Śląskiej będzie kontynuował swoje badania nad magazynowaniem energii, które wcześniej prowadził w Orleanie we Francji. - Celem mojego projektu jest stworzenie przyjaznego środowisku kondensatora, wyróżniającego się dużą gęstością energii, który mógłby mieć zastosowanie np. w przemyśle motoryzacyjnym. Wyniki badań w postaci opracowanych kondensatorów elektrochemicznych będą opatentowane, co stwarza możliwość ich późniejszego wykorzystania w polskim przemyśle - podkreślił Beguin.

Z USA przyjechał dr Leslie Kozak, który zajmuje się biochemią komórek. Celem jego badań w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności w Olsztynie będzie zbadanie mechanizmów genetycznych, które decydują o tworzeniu się tkanki tłuszczowej w zależności od warunków zewnętrznych, a zwłaszcza od temperatury otoczenia. Naukowiec przypomniał, że nadmiar tkanki tłuszczowej bierze się z nadmiaru energii, której organizmowi dostarczamy w pożywieniu. Ciało nie jest w stanie jej spalić i odkłada na zapas, właśnie w postaci tkanki tłuszczowej.

- Równowagę energetyczną organizmu można opisać równaniem. Jedzenie, które przyswajamy, jest po jednej stronie, a wydatkowana energia po drugiej. Mówiąc o zużyciu energii przez organizm, mamy zwykle na myśli aktywność fizyczną. Ale w rzeczywistości dostosowanie temperatury ciała do niższej temperatury otoczenia również zwiększa wydatkowanie energii. Naszym celem jest zrozumienie tego jak to się dzieje i znalezienie optymalnych warunków dla człowieka - powiedział Kozak.

Łącznie odbyły się cztery edycje programu Welcome. - Dzięki jego wdrożeniu do Polski przyjechało 11 wybitnych naukowców, którzy dzięki finansowaniu w wysokości ponad 63 mln zł realizują innowacyjne projekty naukowe, tworzą nowe technologie i kształcą młode talenty - podkreślił dyrektor ds. programów finansowanych z funduszy strukturalnych Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej Michał Pietras. Jak dodał, do tej pory do programu aplikowało łącznie 129 naukowców. W tym roku po raz pierwszy wśród zwycięzców znaleźli się uczeni nie będący Polakami.

Źródło artykułu:PAP
badanianaukapolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)