Przygotowania do Konwentu o przyszłości UE
W dyskusji na temat przyszłości Unii Europejskiej wezmą udział także organizacje pozarządowe i to nie tylko z Unii, ale i z krajów kandydujących do wspólnoty. W Brukseli poinformowano o przygotowaniach do Konwentu, który otworzy obrady 28 lutego i będzie miał za zadanie przygotowanie projektu reform umożliwiających Unii sprawne funkcjonowanie w poszerzonym składzie.
Dokładnie nie wiadomo jeszcze jak często organizacje pozarządowe będą się kontaktować bezpośrednio z uczestnikami Konwentu. Na razie uzgodniono, że do ich dyspozycji oddana zostanie specjalna strona internetowa umożliwiająca zabieranie głosu w kwestiach omawianych przez Konwent.
Liczący nieco ponad 100 osób Konwent rozpocznie obrady od uroczystej sesji 28 lutego, którą otworzy Jose Maria Aznar, premier Hiszpanii przewodniczącej w tym półroczu Unii.
W Konwencie obok przedstawicieli Unii zasiądą także reprezentanci krajów kandydujących. Polski rząd będzie reprezentować Danuta Huebner a Sejm, Józef Oleksy. Delegatem Senatu wybrano Edmunda Wittbrodta.
Roczny budżet Konwentu wyniesie 10,5 mln euro. Najwyższe diety będzie otrzymywał przewodniczący - były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing - 1000 euro za każdy dzień obrad, ale jest w tym również koszt hotelu.