Przygnębiająca odpowiedź. Zapytaliśmy o koszty życia w Polsce
Koszty życia rosną. Do tego, że w ostatnich latach wzrost następuje znacznie szybciej, przyczyniła się pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie i wysoka inflacja. Czy to znaczy, że życie w Polsce jest drogie? Odpowiedź respondentów w badaniu Ariadny dla Wirtualnej Polski nie pozostawia złudzeń.
Na koszty życia składa się wiele czynników. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z niecodziennymi wydarzeniami na globalną skalę, które znacząco wpłynęły na nasze życie. Konsekwencje odczuwalne są do dzisiaj.
W 2019 roku świat stanął w obliczu nowego wyzwania, jakim była pandemia COVID-19. 2020 rok upłynął w Polsce pod znakiem lockdownów, zdalnego nauczania i tysięcy nowych przypadków zabójczego wirusa potwierdzanych każdej doby.
Kiedy gospodarka zaczęła podnosić się po wyczerpującej pandemii, w lutym 2022 roku doszło do pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Polska przyjęła miliony uchodźców wojennych zza wschodniej granicy, a konflikt w sercu Starego Kontynentu przełożył się na globalne niepokoje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekspert o słowach Tuska: Wyborcy nie lubią, jak robi się z nich idiotów
Wysoka inflacja i galopujące ceny
Te dwa czynniki - pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie - mocno odbiły się na kieszeniach Polaków. W 2023 roku odczuliśmy to szczególnie w wysokiej inflacji, która w szczytowym momencie, w lutym 2023 roku, wyniosła 18,4 proc.
Przełożyło się to na drożyznę i szybko rosnące ceny towarów i usług. Gwałtownie zaczęły rosnąć również ceny mieszkań oraz oprocentowanie kredytów, co szczególnie odczuły osoby posiadające kredyty hipoteczne.
W 2024 roku sytuacja zaczęła się stabilizować. Postanowiliśmy sprawdzić, czy przełożyło się to na koszty życia w Polsce.
Miażdżące wyniki sondażu
Uczestnicy badania przeprowadzonego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski mieli wybrać stwierdzenie, z którym najbardziej się zgadzają, kończąc zdanie: "moim zdaniem życie w Polsce jest...". Do wyboru były następujące odpowiedzi: "zdecydowanie drogie", "raczej drogie", "raczej tanie", "zdecydowanie tanie", "trudno powiedzieć".
Aż 84 proc. ankietowanych uważa, że życie w Polsce jest drogie. Spośród nich 38 proc. respondentów wskazało odpowiedź "zdecydowanie drogie", a 46 proc. - "raczej drogie".
Zaledwie 8 proc. uczestników badania uważa, że życie w Polsce jest tanie. Wśród nich tylko 1 proc. badanych wskazał odpowiedź "zdecydowanie tanie". 8 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
Chociaż ceny produktów codziennego użytku nie rosną w takim tempie, jak jeszcze rok temu, to na koszty życia w Polsce składają się wysokie ceny mieszkań, rosnące czynsze i rachunki za media. Zakup i utrzymanie własnego lokum zdaje się być tym, co najbardziej obecnie doskwiera Polakom. Podwyżki pensji nie nadążają za zwiększającymi się opłatami, co przekłada się na ogólny obraz Polski jako państwa drogiego do życia.
Badanie Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna dla Wirtualnej Polski zostało przeprowadzone w dniach 26-28 lipca 2024 roku na ogólnopolskiej próbie liczącej 1116 osób. Kwoty zostały dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i powyżej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie przeprowadzono metodą CAWI.