Pius XI - Papież Pojednania
Pius XI na czele Stolicy Apostolskiej trwał przez 17 lat, od 6 lutego 1922 roku do 10 lutego 1939 roku. Zanim został papieżem był m.in. wizytatorem apostolskim w Polsce, ustanowionym przez papieża Benedykta XV. Był obecny w Polsce podczas bitwy warszawskiej w 1920 roku, jako jeden z dwóch przedstawicieli dyplomatycznych z zagranicy.
Najważniejszym dokonaniem jego pontyfikatu było podpisanie w 1929 roku konkordatu z Włochami - tzw. układu laterańskiego. Na mocy tego dokumentu powstało niezależne i niepodległe Państwo Watykańskie. Papież uznał również Rzym za stolicę państwa włoskiego. Dzięki tym decyzjom, Pius XI zyskał przydomek "Papieża Pojednania".
Głośno sprzeciwiał się hitleryzmowi i włoskiemu faszyzmowi, co jak twierdzą niektórzy mogło przynieść mu śmierć. Istnieją teorie, że Pius XI został otruty przez faszystów. Jednym z jego lekarzy był bowiem Francesco Petracci - ojciec Claretty, która była kochanką Benito Mussoliniego. Według relacji kardynała Eugene Tisserant, wieczorem przed śmiercią papież miał dostać zastrzyk z rąk doktora Petracci. Czy został zamordowany? Tego nie wiemy. Miał jednak podobno dzień później wygłosić ważne przemówienie do wiernych, w którym potępiał antysemityzm. Wypowiedź Piusa XI, który był wielkim autorytetem mogła zaszkodzić Mussoliniemu.
Zobacz również:
Jak przebaczać? Historia zamachu na JPII - zdjęcia