Przyćmi Ramstein. Powstaje największa baza NATO w Europie
Rozpoczęła się budowa największej bazy wojskowej NATO w Europie. Obiekt o wielkości małego miasta powstaje pod Konstancą we wschodniej Rumunii. Będzie mógł pomieścić do 10 tys. żołnierzy Sojuszu wraz z rodzinami.
Baza NATO powstaje na terenie gminy Mihail Kogălniceanu, tuż obok istniejącego lotniska i 57. Bazy Lotniczej Sił Powietrznych Rumunii.
Prace rozpoczęły się od podstawowej infrastruktury, czyli budowy dróg dojazdowych i sieci energetycznej. Wkrótce, jak podaje serwis Euronews Romania, rozpocznie się budowa nowego pasa startowego, równoległego do już istniejącego. Zostaną one połączone, a we wschodniej części kompleksu powstanie infrastruktura lotniskowa z nowymi drogami kołowania, parkingami i możliwościami dla różnych typów samolotów.
Baza pomieści 10 tys. żołnierzy
Obiekt wielkości małego miasta powstaje na powierzchni prawie trzech tysięcy hektarów, będzie mógł na stałe pomieścić do 10 tysięcy żołnierzy NATO i ich rodzin. Projekt obejmuje pasy startowe, platformy uzbrojenia, hangary dla samolotów wojskowych, ale także obiekty noclegowe, żłobki, przedszkola, szkoły, sklepy, apteki, szpital, czyli wszystko, czego potrzebują wojskowi i ich rodziny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaczaili się na Rosjan w zaroślach. Amerykański sprzęt w akcji
- Powstaną tam hangary konserwacyjne; magazyny paliwa, amunicji i sprzętu; symulatory; zaplecze żywieniowe; kwatery. Słowem wszystko, co jest potrzebne do wsparcia operacji i misji bazy o takim rozmiarze - mówił serwisowi Nicolae Crețu, dowódca 57 Bazy Lotniczej w Mihail Kogălniceanu.
Projekt pochłonie 2,5 mld euro
Rumuński rząd przeznaczył na inwestycję aż 2,5 miliarda euro. Po zakończeniu budowy kompleks wojskowy pod Konstancą ma być większy niż baza Ramstein w Niemczech.
- Baza w Mihail Kogălniceanu stanie się najważniejszą stałą strukturą wojskową NATO w bezpośrednim sąsiedztwie konfliktu w Ukrainie. Nie wydaje się, by ta wojna zakończy się w tym roku, w 2025 lub nawet w 2026. To będzie długotrwały konflikt - mówił Euronews Dorin Popescu, rumuński analityk geopolityczny.
Obecnie baza lotnicza w Mihail Kogălniceanu może pomieścić około pięciu tysięcy pracowników wojskowych. W większości są to żołnierze amerykańscy.
Źródło: Euronews Romania