Przy zabitym napastniku z Paryża znaleziono pismo w obronie IS

Obok zabitego napastnika, który zastrzelił w czwartek policjanta na Polach Elizejskich w Paryżu, znaleziono odręczną notatkę w obronie Państwa Islamskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
 Przy zabitym napastniku z Paryża znaleziono pismo w obronie IS
(PAP/EPA, Fot: CHRISTOPHE PETIT TESSON)

"Mówił, że zabierze się za policjantów"

Do ataku, w którym ranne zostały trzy osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy i obywatelka Niemiec, przyznało się dżihadystyczne Panstwo Islamskie. Według IS, które niezwykle szybko wzięło na siebie odpowiedzialność za atak, przeprowadził go Abu Yusuf, zwany Belgiem. Nie potwierdziło tego jednak belgijskie MSW.

Według francuskich źródeł zamachowiec to 39-letni obywatel Francji Karim Cheurfi, który był już trzy razy sądzony za próbę zabójstwa, w tym dwukrotnie za strzelanie do policjantów. Został skazany na 15 lat więzienia. Po 10 latach zwolniono go warunkowo.

Śledczy znaleźli w jego samochodzie egzemplarz Koranu i broń oraz noże. Tożsamość Cheurfiego potwierdziły badania odcisków palców.

Od trzech miesięcy był on obserwowany przez służby policyjne z powodu "radykalizacji", jak nazywa się związki z dżihadyzmem. Zatrzymano go w lutym, gdyż zapowiadał, że "zabierze się za policjantów", ale został zwolniony z braku dowodów.

Nienawiść do policji

W okolicy, w której Cheurfi mieszkał, nie uważano go za człowieka o radykalnych poglądach ani nawet religijnego, ale nienawidzącego policjantów.

Według prokuratora Paryża Francois Molinsa, zamachowiec po wyjściu z zaparkowanego samochodu strzelał z broni automatycznej do minibusa, w którym przebywali policjanci, a gdy próbował uciekać, został zastrzelony przez funkcjonariuszy.

PAP/EPA/IAN LANGSDON
Podziel się

W niedzielę we Francji odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Termin drugiej tury to 7 maja. Do ochrony 70 tys. lokali wyborczych władze mobilizują ponad 50 tys. policjantów i żandarmów oraz dodatkowo wojskowe patrole w sile 7 tys. żołnierzy.

Źródło: WP, PAP

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.