Trwa ładowanie...

Przez 5 miesięcy nie widziała twarzy dziecka. Lekarze dokonali cudu

Zakary urodził się w grudniu 2016 r. z dziurą w czaszce i wielkim bąblem, który zasłaniał mu twarz. Dzięki nowatorskiej operacji, jego mama mogła zobaczyć go po raz pierwszy, a on sam będzie miał normalne życie.

Share
Przez 5 miesięcy nie widziała twarzy dziecka. Lekarze dokonali cuduŹródło: Cincinnati Children's Hospital Medical Center
d3gzewr

Amerykanka Valeka Riegel przez 5 miesięcy od porodu nie wiedziała, jak w pełnej krasie wygląda jej syn. Wszystko przez narośl, który początkowo lekarze traktowali jako torbiel. A on rósł i rósł, by wreszcie okazało się, że dziecku dolega coś zupełnie innego. I groźniejszego.

Zakary miał w czaszce coś, co nazywa się wrodzoną wadą kości. W wypadku chłopca objawiała się ona dziurą, która pozwalała płynowi otaczającemu mózg uciekać z czaszki do przezroczystego bąbla. Ten niemal całkowicie zasłonił mu twarz. Nazywany "encefalocelem" ograniczał dziecku oddychanie, właściwie to go dusił. Zakary od narodzin przebywał na oddziale intensywnej terapii. Po niemal 5 miesiącach lekarze mogli podjąć się jego ratowania.

Sprawy w swoje ręce wziął dr Charles Stevenson, neurochirurg dziecięcy z Cincinatti. W rozmowie z ABC News ujawnił, że wyzwanie było o wiele większe, niż tylko uwolnienie twarzy Zakary'ego. On i jego zespół musieli usunąć części mózgu dziecka, zamknąć dziury w czaszce i upewnić się, że chłopczyk nie tylko przeżyje, ale także będzie mógł potem normalnie funkcjonować.

Cincinnati Children's Hospital Medical Center
Źródło: Cincinnati Children's Hospital Medical Center

Mama Zakary'ego, który obchodził właśnie swoje pierwsze urodziny, nie kryje, że zabieg bardzo ją stresował. Bała się też, co pomyśli po ujrzeniu synka. – Doktor powiedział: "On nie wygląda jak Zakary, ale wciąż ma ten sam piękny uśmiech" – opowiada. Maluch uśmiechnął się od razu po wybudzeniu z narkozy, niespełna dobę później został wypisany z oddziału. Dziś cieszy się nową twarzą i wolnym od cierpienia życiem.

d3gzewr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gzewr
d3gzewr
Więcej tematów