PolskaPrzewodniczący Parlamentu Europejskiego o opinii Komisji Weneckiej

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego o opinii Komisji Weneckiej

• Martin Schulz odniósł się do dokumentu przedstawionego w Wenecji przez organ doradczy Rady Europy
• Komisja uznała, że osłabienie wydajności Trybunału Konstytucyjnego może podważyć demokrację, prawa człowieka i rządy prawa
• Szef PE: opinia Komisji Weneckiej stworzy Polsce okazję do wyjścia z impasu wokół TK

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego o opinii Komisji Weneckiej
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | PATRICK SEEGER

Zdaniem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego opinia Komisji Weneckiej jest "jasna", jeśli chodzi o kluczowe elementy zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Wyraził nadzieję, że polskie władzą potraktują to jako szansę na wyjście z impasu i zaangażowanie się w debatę o tym, w jaki sposób naprawić - jak napisał - "wady ostatnich reform".

Schulz podkreślił, że "niezależny sąd konstytucyjny jest ważną częścią systemu równowagi i kontroli". Według niego Komisja Europejska powinna przyglądać się sytuacji w Polsce i sprawdzać, czy zalecenia organu doradczego Rady Europy są wdrażane.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

O opinię do Komisji Weneckiej wystąpił w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. W lutym w Polsce przebywała delegacja KW, aby sprawozdawcy mogli ją przygotować.

Stanowisko rządu w sprawie opinii KW zostanie ogłoszone w sobotę.

Jak poinformował rzecznik Komisji Europejskiej, unijni komisarze wrócą do tej sprawy po Świętach Wielkanocnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (347)