Przewodniczący KEP skomentował decyzje Sejmu. Nie krył oburzenia
W Polsce na nowo rozgorzał spór o aborcję. Po raz kolejny głos w tej sprawie zabrał nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda. - Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia - oświadczył hierarcha. Nawiązał też do dyskusji o tabletce "dzień po".
18.04.2024 | aktual.: 18.04.2024 13:00
Temat prawa do przerywania ciąży pojawił się przy okazji trzydniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej, który potrwa do piątku w Łomży.
- Nastaje się mocno na życie, wprowadza się pigułkę "dzień po", może eutanazję, a kto wie, co jeszcze - mówił abp Wojda. Podkreślił, że "życie jest największym darem Bożym i nie można pozwolić, aby ktokolwiek podnosił na nie rękę".
Duchowny przekonywał że "wyznawanie wiary w Chrystusa wymaga odwagi". - Chrześcijanin nie może chować się, nie może nie głosić Ewangelii - oświadczył przewodniczący KEP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: wyznała co, Duda powiedział. Dziennikarz nie mógł uwierzyć
Ustawy aborcyjne w Sejmie
W połowie kwietnia Sejm skierował do dalszych prac w nadzwyczajnej komisji wszystkie cztery projekty ustaw dotyczące aborcji.
W listopadzie Lewica złożyła dwa projekty dotyczące liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.
W styczniu wpłynął z kolei projekt Koalicji Obywatelskiej. Również on zakłada, że kobieta ma prawo do przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
Złożony w lutym projekt Trzeciej Drogi ma na celu odwrócenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku i powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego. Politycy Trzeciej Drogi zapowiedzieli również wniosek dotyczący przeprowadzenia referendum w tej sprawie.
Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedział się prezydent. Zdaniem Andrzeja Dudy "nie powinno być referendum w sprawach życia i śmierci".
Tabletka "dzień po". Jest nowy projekt
Zakłada on dostępność antykoncepcji awaryjnej dla osób powyżej 15. roku życia, po przeprowadzeniu stosownego wywiadu.
Źródło: PAP/WP Wiadomości