"Nie ustąpimy". Przewodnicząca KRS zapowiada
Sędzia Maciej Nawacki powinien przeprosić posłankę Kamilę Gasiuk-Pihowicz za swoje słowa – powiedziała PAP przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka. Według niej trudna sytuacja w KRS niebawem się poprawi.
Sejm wybrał czworo posłów, którzy zostali członkami KRS. Są to Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), Robert Kropiwnicki (KO), Tomasz Zimoch (Polska 2050) i Anna Maria Żukowska (Lewica). Pierwsze posiedzenie z ich udziałem miało wyjątkowo burzliwy przebieg. Członkowie Rady spierali się m.in. o miejsca na sali obrad, wybór Kamila Zaradkiewicza na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury i możliwość opiniowania sędziów.
W ubiegłą środę w KRS doszło też do ostrej wymiany zdań między olsztyńskim sędzią Maciejem Nawackim i posłanką Gasiuk–Pihowicz. Jak informowała posłanka, podczas przerwy w posiedzeniu sędzia Nawacki miał skierować wobec niej słowa "wepchnę ci to w gardło" i "odszczekasz to", co miało być reakcją na wcześniejszy wpis parlamentarzystki na Twitterze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ostre słowa dot. "lex Tusk". "Ta komisja była wygłupem"
Przewodnicząca KRS pytana o wypowiedź Nawackiego przyznała, że "słowa te nie powinny paść". "Jako kobieta, prywatnie odbieram to bardzo negatywnie. Pan sędzia jest mężczyzną i powinien ważyć w tej sytuacji słowa. Powinien za nie przeprosić panią poseł Gasiuk-Pihowicz. Niezależnie od jej zachowania".
Odwołanie członków KRS
Dagmara Pawełczyk-Woicka została zapytana o opinię na temat uregulowania sytuacji w Krajowej Radzie Sądownictwa odpowiednimi uchwałami Sejmu. Według niej Sejm nie ma kompetencji, aby odwoływać członków KRS, a gdyby to zrobił, złamałby prawo.
- Odwołanie członków Krajowej Rady Sądownictwa uchwałami Sejmu byłoby zamachem na niezależność Rady i na prawo. Takie uchwały są niewiążące. Nie ustąpimy - zapowiedziała w rozmowie z PAP przewodnicząca KRS.
Część środowiska sędziowskiego postuluje uregulowanie sytuacji w Krajowej Radzie Sądownictwa odpowiednimi uchwałami Sejmu. Według stowarzyszenia sędziowskiego Iustitia nielegalność KRS można stwierdzić właśnie takimi uchwałami.
Czytaj także:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski