Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Przeszłość pracowników MSZ do weryfikacji. Jest projekt ustawy

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić obowiązek lustracyjny dla wszystkich pracowników zatrudnionych w MSZ i polskich placówkach zagranicznych. Do tej pory dotyczyło to tylko urzędników wyższego szczebla.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pracownicy MSZ będą musieli poddać się weryfikacji
Pracownicy MSZ będą musieli poddać się weryfikacji (PAP, Fot: Paweł Kula)

Nakaz składania oświadczeń lustracyjnych ma także obowiązywać w jednostkach nadzorowanych przez Ministra Spraw Zagranicznych. Przedstawicielem wnioskodawców, czyli klubu PiS, jest w tej sprawie posłanka ugrupowania Małgorzata Gosiewska.

Projekt skierowano do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu oraz Biura Analiz Sejmowych.

O co chodzi w ustawie?

Największą zmianą jest dodanie do ustawy zapisu zakazującego zatrudnienia w służbie zagranicznej każdej osobie "która w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. pracowała, pełniła służbę lub była współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa".

Co istotne, obowiązujące umowy z takimi osobami, mają wygasnąć po upływie 60 dni od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy. Ci, którzy przyznają się do takiej współpracy, stracą posadę w ciągu miesiąca Treść ustawy można znaleźć na stronie Sejmu.

Zobacz także: Sikorski u Hofmana: Taśmy są pomnikiem tego, jaką uczciwą byliśmy ekipą

Jak przekonują wnioskodawcy, istnieje "pilna potrzeba" rozciągnięcia obowiązku lustracji na wszystkich pracowników słuzby zagranicznej. Zwracają też uwagę, że ze względów historycznych odsetek byłych współpracowników służb był w tym środowisku zawsze wysoki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów