Przestępcy powinni zacząć bać się o swoje majątki
Zbieraniem i wymianą informacji o majątkach
mogących pochodzić z przestępstw zajmie się Wydział ds.
Odzyskiwania Mienia, tworzony w biurze kryminalnym Komendy Głównej
Policji.
11 zatrudnionych tam policjantów będzie stale współpracowało z prokuraturą i służbami skarbowymi oraz podobnymi biurami w innych krajach UE. Stanowiska funkcjonariuszy zajmujących się tropieniem majątków mogących pochodzić z przestępstw mają też powstać w komendach wojewódzkich.
- Dotychczas, by sprawdzić, jaki majątek posiada osoba podejrzana, trzeba było zwracać się do wielu różnych instytucji. Teraz zajmie się tym jedna komórka, która ustali to szybciej i dokładniej - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji, Mariusz Sokołowski.
Dzięki porozumieniu podpisanemu przez ministerstwa: finansów, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji, służby tych resortów mają ułatwione procedury wymiany informacji.
Wydział ds. Odzyskiwania Mienia będzie współpracował też z podobnymi komórkami w innych państwach UE. Powstały one w wyniku decyzji ramowej UE z 6 grudnia 2007.
- Każde biuro będzie udzielało informacji nt. majątku, jaki osoba podejrzana o przestępstwo zgromadziła na terenie jego kraju - powiedział Sokołowski.
Nie zmienia się sposób, w jaki przestępca może stracić majątek. Nadal decyduje o tym sąd.
Wydział ds. Odzyskiwania Mienia powołano 5 grudnia. Obecnie jest jeszcze w fazie organizacji.