Tajemnicza przepowiednia Malachiasza mówi o zniszczeniu Rzymu
W swojej przepowiedni św. Malachiasz opisał w 112 krótkich łacińskich zdaniach wszystkich papieży, a także niektórych antypapieży, począwszy od Celestyna II wybranego w 1143 r. Ostatnią osobą w przepowiedni Malachiasza jest Piotr Rzymianin, którego pontyfikat zakończy się zniszczeniem Rzymu.
Ostatnie określenia zdaniem niektórych badaczy pasują do pięciu ostatnich papieży. Pastor et Nauta (pasterz i żeglarz) - to papież Jan XXIII, który przed wyborem był patriarchą Wenecji i zapewne pływał gondolami (łodziami); Florus Florum (kwiat kwiatów) - Paweł VI, w herbie którego znajdowały się trzy heraldyczne kwiaty lilii; De medietate Lunae (z połowy księżyca) to papież Jan Paweł I, który został wybrany 26 sierpnia 1978 r., dzień po tym kiedy księżyc wszedł w ostatnią kwadrę i panował zaledwie niewiele ponad miesiąc (33 dni - miesiąc księżycowy wynosi 28 dni), a więc umarł on na jeden dzień przed połową księżyca; De labore Solis (z pracy Słońca) - Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 r. w dniu zaćmienia słońca, a jego pogrzeb odbył się w czasie innego zaćmienia słońca 8 kwietnia 2005 r. Pasuje do tego określenia, bo wędrował po Ziemi (pielgrzymki) niczym Słońce.
Gloria Olivae (chwała oliwki) przypisuje się Benedyktowi XVI, ponieważ jednym z symboli zakonu św. Benedykta jest gałązka oliwna. Jeszcze inna interpretacja wiąże się z faktem, że Ratzinger urodził się 16 kwietnia, w dniu śmierci św. Benedykta Józefa Labre (26 marca 1748-16 kwietnia 1783).
Można spotkać się także z interpretacją, która sugeruje, że gloria olivae ma coś wspólnego z faktem, że Joseph Ratzinger był prefektem Kongregacji do spraw Nauki Wiary (zatem miał bronić doktryny Kościoła). Jeszcze inna interpretacja jest następująca: Słowa "chwała oliwki" od dawna wiązano z ciemnym kolorem oliwki, co miałoby znaczyć, że papież będzie czarnoskóry. Benedykt XVI czarnoskóry nie jest, ale ma w herbie wizerunek głowy Murzyna. Kolejna łączy się z interpretacją "drzewa oliwnego" jako symbolu przywiązania do tradycji i konserwatyzmu.