Trwa ładowanie...

Przerażająca taktyka Putina. "Planuje zagłodzić miliony osób"

Rosyjski prezydent Władimir Putin planuje zagłodzić miliony osób w Afryce i Azji, by w ten sposób wygrać wojnę w Europie, jest to nowy poziom kolonializmu - ostrzegł w obszernym wpisie na Twitterze amerykański historyk Timothy Snyder.

Przerażająca taktyka Putina. "Planuje zagłodzić miliony osób" Przerażająca taktyka Putina. "Planuje zagłodzić miliony osób" Źródło: Getty Images, fot: Contributor#8523328
dsd0icq
dsd0icq

Przypomniał, że przed rosyjską napaścią Ukraina była czołowym eksporterem żywności, ale rosyjska blokada morska uniemożliwia jej eksport zboża.

Wskazał też, że jeśli będzie ona kontynuowana, dziesiątki milionów ton żywności zgniją w silosach, a dziesiątki milionów ludzi w Afryce i Azji będą głodować.

Historia się powtarza

"Groza putinowskiego planu głodowego jest tak wielka, że trudno nam ją pojąć. Mamy też tendencję do zapominania, jak ważną rolę w polityce odgrywa żywność. Pomocne mogą być przykłady historyczne. Pomysł, że kontrolowanie ukraińskiego zboża może zmienić świat, nie jest nowy. Chcieli tego zarówno Stalin, jak i Hitler" - napisał Snyder.

Wyjaśnił, że Stalin chciał wykorzystać czarnoziemy Ukrainy do budowy gospodarki przemysłowej ZSRR, ale w wyniku kolektywizacji rolnictwa zginęło ok. czterech milionów Ukraińców, a co znamienne, gdy ludzie zaczęli masowo umierać, zrzucił winę na samych Ukraińców.

dsd0icq

Z kolei dla nazistów - jak kontynuuje historyk - kontrolowanie ukraińskiego rolnictwa było w rzeczywistości głównym celem wojennym Hitlera, który chciał przekierować ukraińskie zboże ze Związku Radzieckiego do Niemiec w nadziei, że uda mu się zagłodzić miliony obywateli radzieckich.

"Druga wojna światowa toczyła się o Ukrainę i w znacznej mierze w Ukrainie, pomiędzy dyktatorami, którzy chcieli kontrolować dostawy żywności" - napisał Snyder.

Widmo głodu

"Rosyjska polityka pamięci przygotowała drogę dla planu głodu XXI wieku. Rosjanom mówi się, że głód wywołany przez Stalina był przypadkowy, a Ukraińcy to naziści. To sprawia, że kradzież i blokada wydają się dopuszczalne" - wskazał.

dsd0icq

Jego zdaniem, plan Putina ma działać na trzech poziomach. Po pierwsze, jest on częścią większej próby zniszczenia państwa ukraińskiego poprzez odcięcie jego eksportu. Ma też spowodować napływ uchodźców z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, czyli z obszarów, które są importami ukraińskiej żywności, co z kolei spowodowałoby niestabilność w UE.

"Wreszcie, co najstraszniejsze, głód na świecie jest niezbędnym tłem dla rosyjskiej kampanii propagandowej przeciwko Ukrainie. Faktyczna masowa śmierć jest potrzebna jako tło dla propagandowej walki. Gdy zaczną się zamieszki wywołane brakiem żywności i szerzącym się głodem, rosyjska propaganda zrzuci winę na Ukrainę, wezwie do uznania zdobyczy terytorialnych Rosji na Ukrainie i zniesienia wszelkich sankcji. Rosja planuje zagłodzić Azjatów i Afrykańczyków, aby wygrać swoją wojnę w Europie. Jest to nowy poziom kolonializmu i najnowszy rozdział polityki głodu" - wyjaśnił Snyder.

Zobacz też: Transport rosyjskich pojazdów w drodze do Ukrainy. Jadą aż z dalekiej Syberii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dsd0icq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dsd0icq
Więcej tematów