Przemoc w rodzinie pod kontrolą?
Służby publiczne coraz lepiej radzą sobie z przypadkami przemocy w rodzinie - mówi wicedyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Katarzyna Łukowska. Właśnie zakończyła się jedenasta konferencja przeciw przemocy w rodzinie zorganizowana przez PARPA.
06.12.2006 | aktual.: 06.12.2006 09:08
Katarzyna Łukowska wyjaśnia, że w całej Polsce działają już ponad trzy tysiące różnych miejsc, gdzie ofiary przemocy w rodzinie mogą szukać wsparcia. Gość "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia dodaje, że bardzo istotnym elementem są tak zwane niebieskie karty. Tłumaczy, że jest to formularz, który musi wypełnić każdy policjant czy urzędnik wezwany na miejsce awantury rodzinnej. Katarzyna Łukowska podkreśla, że procedura niebieskiej karty polega nie tylko na zanotowaniu przypadku, ale i podjęciu działań. Chodzi o nawiązanie współpracy między służbami państwowymi a instytucjami lokalnymi.
Innym rozwiązaniem wskazanym przez gościa Programu Pierwszego Polskiego Radia jest ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wicedyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wyjaśnia, że wprowadza ona między innymi obowiązek realizowania programów korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców przemocy w rodzinie. Gość "Sygnałów Dnia" dodaje, że z badań wynika, iż blisko 80 procent żon alkoholików doznaje użycia siły ze strony uzależnionego partnera.
Katarzyna Łukowska zaznacza, że kwestią przemocy w rodzinie zajmujemy się w Polsce od niedawna. Jest zdania, że wiele jest jeszcze do zrobienia, ale i tak sporo już udało się zdziałać.