Przełomowy sondaż. Polacy o związkach partnerskich par tej samej płci
Po raz pierwszy w historii badań CBOS większość Polaków opowiada się za związkami partnerskimi osób tej samej płci. Obecny wynik jest ponad dwukrotnie wyższy niż 13 lat temu.
CBOS zapytało Polaków o związki partnerskie. Zadano im pytania zarówno o związki partnerskie dla kobiet i mężczyzn, jak i dla osób tej samej płci.
52 proc. ankietowanych opowiedziało się za legalizacją związków dla par tej samej płci. Przeciwnego zdania jest 43 proc., a 5 proc. nie ma zdania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co ze związkami partnerskimi. "Konstytucja nie stanowi przeszkody"
W przypadku związków partnerskich dla kobiet i mężczyzn taki pomysł popiera 90 proc. badanych.
Spora zmiana
CBOS o związki partnerskie pyta od 2011 roku. Do tej pory Polacy w większości byli przeciwni takim rozwiązaniom dla par tej samej płci. Największy sprzeciw odnotowano w 2011 roku (63 proc.) i w 2019 roku (60 proc.). Pięć lat temu mogło się to wiązać z kampanią wyborczą przed wyborami do europarlamentu, gdy na "walce z ideologią LGBT" skupiali się politycy PiS.
W większości krajów Unii Europejskiej jest równość małżeńska, czyli pary jednopłciowe mają te same prawa, co pary heteroseksualne i mogą np. zawierać małżeństwa. W sześciu krajach legalne są tylko związki partnerskie par jednopłciowych. To są np. Węgry czy Chorwacja.
W krajach UE rozwiązań dla par osób tej samej płci nie ma w Polsce, Litwie, Bułgarii, Rumunii i Słowacji. W tym gronie do niedawna była Łotwa, która od 1 lipca zalegalizowała związki partnerskie.
Czytaj więcej: