Przełom w walce z nowotworami? Nowe odkrycie
Amerykańscy naukowcy opisali odkrycie, które rzuca nowe światło na zachowanie nowotworów. Wszystko za sprawą jednego białka pełniącego kluczową rolę przy leczeniu.
Jak twierdzą badacze z Sinai Health System w Nowym Jorku, wszystkie nowotwory można podzielić na dwie kategorie. Kryterium ich klasyfikacji wyznacza działanie białka YAP (Yes-associated protein). Swoje odkrycie naukowcy opisali na łamach czasopisma "Cancer Cell".
Jak twierdzi Rod Bremner, jeden z autorów publikacji, od tego, czy w komórce produkowane jest białko YAP zależy, w jaki sposób choroba zareaguje na leki. Dodatkowo ma ono odgrywać kluczową rolę w procesie powstawania guzów złośliwych.
- Białko YAP nie tylko jest włączone lub nie, ale ma odwrotne pro- lub antynowotworowe działanie. Nowotwory z włączonym YAP potrzebują go do wzrostu i przetrwania. Natomiast te z wyłączonym YAP przestają rosnąć, gdy YAP zostanie aktywowane - pisze Bremner.
Nowotwory. Prosta zasada pomoże w leczeniu?
Naukowcy z amerykańskiej sieci szpitali dodają, że wyłączone białko YAP oznacza przy wielu nowotworach wysoką śmiertelność. Niektóre raki mają wyłączać jego produkcję, aby poradzić sobie z lekami. Dzieje się tak np. przy nowotworze prostaty lub płuc.
Zobacz też: Powrót dzieci do szkół. Ekspert o sytuacji uczniów podczas pandemii
- Prosta zero-jedynkowa zasada, którą odkryliśmy, może ujawnić strategie leczenia wielu rodzajów raka, które należą albo do kategorii z wyłączonym białkiem YAP, albo do kategorii z włączonym - pisze współautor publikacji, Joel Pearson.
Jego zdaniem, opracowanie nowych sposobów leczenia w oparciu o podział na aktywne bądź nieaktywne YAP, może stać się nowym standardem i zapobiec odporności nowotworów na leczenie. Naukowiec przypomina, że rak uczy się unikać terapii, dlatego tak bardzo istotne jest, by być krok przed chorobą.