Trwa ładowanie...
d2jjlfe

"Naukowy przełom" w walce z koronawirusem. Dyrektor generalny WHO: "Gratuluję rządowi brytyjskiemu"

Brytyjscy naukowcy ogłosili, że deksametazon to pierwszy lek, którego skuteczność przeciw COVID-19 potwierdzona została klinicznie. WHO informację tę określa mianem "naukowego przełomu". - Jest to pierwsze sprawdzone leczenie - powiedział dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Naukowy przełom" w walce z koronawirusem. Dyrektor generalny WHO: "Gratuluję rządowi brytyjskiemu"
"Naukowy przełom" w walce z koronawirusem. Dyrektor generalny WHO: "Gratuluję rządowi brytyjskiemu" (PAP)
d2jjlfe

Koronawirus na świecie. Brytyjczycy dokonali "naukowego przełomu"

Brytyjscy naukowcy potwierdzili, że deksametazon zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na COVID-19. - Jest to pierwsze sprawdzone leczenie, które zmniejsza śmiertelność u pacjentów z COVID-19, leczonych przy pomocy podawania tlenu lub respiratora - przekazał dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zaznaczył jednocześnie, że to dobra wiadomość, gratulując przy tym rządowi brytyjskiemu, uniwersytetowi w Oksfordzie oraz wielu szpitalom, a także pacjentom w Wielkiej Brytanii.

Autorzy badania na Uniwersytecie Oksfordzkim podkreślają, że terapia deksametazonem wykazała "jasne i znaczące efekty" w zapobieganiu śmierci pacjentów, którzy wymagają pomocy w oddychaniu. Ich zdaniem terapia pozwala uniknąć śmierci jednego na ośmiu pacjentów poddanych sztucznej wentylacji. - To duży krok naprzód w poszukiwaniu nowych sposobów leczenia pacjentów z COVID-19 - zaznaczył prof. Stephen Powis, dyrektor medyczny NHS England, angielskiego oddziału publicznej służby zdrowia.

d2jjlfe

Rzecznik MZ: deksametazon stosowany w Polsce od dłuższego czasu

Podczas konferencji rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że deksametazon to lek znany w Polsce od dłuższego czasu. Stosowany jest w leczeniu przeciwzapalnym np. schorzeń reumatoidalnych, a ostatnio także objawowym przy leczeniu pacjentów COVID-19. W ten sposób odniósł się do informacji WHO.

Zobacz także: Jarosław Gowin: zachowanie Roberta Biedronia to hipokryzja

- To jest lek przeciwzapalny, stosowany m.in. w leczeniu schorzeń reumatoidalnych czy chorób skóry. Nie jest niczym nowym. Jest produkowany przynajmniej w trzech polskich firmach. Dostępny na rynku. Tani – powiedział.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

d2jjlfe

Podziel się opinią

Share

d2jjlfe

d2jjlfe
Więcej tematów