Trwa ładowanie...

Przełom w sprawie sprzed 18 lat. Wrobieni w morderstwo?

• Możliwe, że Marcin i Krzysztof zostali wrobieni w morderstwo
• Prokuratura i sąd odrzucały dowody świadczące o niewinności mężczyzn
• Oskarżeni interweniowali w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
• Proces, jak i wyrok, może być precedensowy

Przełom w sprawie sprzed 18 lat. Wrobieni w morderstwo?Źródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
d3mrxs6
d3mrxs6

Sprawa dotyczy morderstwa dwóch nastoletnich braci w Giżycku w 1998 roku. Na ławie oskarżonych zasiedli Krzysztof Kaczmarczyk i Marcin Chmielewski - sąd uznał, że są winni zarzucanych im czynów.

Wyrok skazujący został oparty na zeznaniach współoskarżonego Roberta T. Mężczyzna później przyznał, że wrobił Marcina i Krzysztofa, co więcej - sam zgłosił sprawę do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jedak dla sądu i prokuratury nie był to wystarczający dowód.

- Liczymy się z tym, że nikt do tej pory nie podchodził do tego problemu od strony prawa cywilnego, ale uważamy, że ktoś musi pierwszy spróbować i udowodnić swoje racje w ten właśnie sposób - mówił TVP.info mecenas Jakub Orłowski, partner w kancelarii "Orłowski & Mikuliszyn", która pozwała Roberta T. o pomówienie Marcina i Krzysztofa.

Marcin Chmielewski i Krzysztof Kaczmarczyk odsiadują wyrok dożywocia. W 2013 roku sprawą zabójstwa braci z Giżycka zajął się Sąd Najwyższy, który stwierdził jednak, że Robert T. jest notorycznym kłamcą, a nagrania przez niego przedstawione, świadczące o niewinności Chmielewskiego i Kaczmarczyka, nie są wiarygodnym dowodem.

d3mrxs6

Teraz możliwy jest przełom. W imieniu Marcina i Krzysztofa mec. Jakub Orłowski pozwał Roberta T. o pomówienie. Adwokat liczy na zdobycie nowych dowodów. Proces, jak i wyrok może być precedensowy.

- Robert T. najpierw fałszywie pomówił naszych klientów o dokonanie zabójstwa, następnie przed szeregiem osób, w tym m. in. przed prokuratorem, przyznał się do tego, że składał nieprawdziwe wyjaśnienia, bo chciał ukryć prawdziwych sprawców zabójstwa, a finalnie odwołał swoje wcześniejsze zeznania. Taka sytuacja, w tego typu sprawie, nie miała miejsca w polskim wymiarze sprawiedliwości - powiedział TVP.info Orłowski, adwokat Chmielewskiego i Kaczmarczyka. - Liczymy się z tym, że nikt do tej pory nie podchodził do tego problemu od strony prawa cywilnego, ale uważamy, że ktoś musi pierwszy spróbować i udowodnić swoje racje w ten właśnie sposób - dodał.

Nigdy wcześniej nie zdarzyło się bowiem, by ktoś dowodził swojej niewinności poprzez sprawę cywilną o ochronę dóbr osobistych.

d3mrxs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mrxs6
Więcej tematów