Trwa ładowanie...
nasa

Przełom w badaniu kosmosu. NASA opublikowała pierwsze kolorowe zdjęcie Marsa z lotu ptaka

Podbój Marsa na dobre się rozkręcił. W niedzielę amerykańska agencja kosmiczna opublikowała pierwsze zdjęcie powierzchni tej planety wykonane z lotu ptaka. Zostało ono zrobione przez drona 22 kwietnia.

Share
Podbój Marsa. NASA publikuje pierwsze kolorowe zdjęcie planety zrobione przez drona
Podbój Marsa. NASA publikuje pierwsze kolorowe zdjęcie planety zrobione przez dronaŹródło: NASA/JPL-Caltech
dj45z8l

Zdjęcie wykonał dron Ingenuity, któremu po raz drugi udało się unieść nad ziemię 22 kwietnia tego roku. Podczas robienia fotografii pojazd był około 5,2 metrów nad powierzchnią planety i poruszał się w górę.

Regularne kreski widoczne na zdjęciu to ślady po pracy szcześciokołowego łazika Perseverance, który przemieszcza się po terenie Marsa. Sam łazik znajduje się poza kadrem - nad jego górną krawędzią.

Pozostałe nieregularne paski to ukształtowanie terenu. Obiekt na środku dolnego brzegi zdjęcia to dok, z którego wystartował marsjański dron. Na fotografii widać również dwa z czterech podwozi (w prawym i lewym górnym rogu).

dj45z8l

Do tej pory NASA nie opublikowała tak wyraźnego zdjęcia planety.

Zatopiona góra lodowa. Wielkie niebezpieczeństwo zażegnane

Pierwsze kolorowe zdjęcie Marsa z lotu ptaka. Dane techniczne

Kamera drona skierowana została około 22 stopie powyżej horyzontu. Zawiera ona czujniki wysokiej rozdzielczości 4208 na 3120 pikseli. Pełny lot pojazdu, by zrobić to zdjęcie, trwało zaledwie 51,9 sekundy. Dron poruszał się z prędkością 0,5 metra na sekundę.

To nie była pierwsza podróż drona Ingenuity nad Marsem w celu zrobienia zdjęcia. Podczas swojego wcześniejszego lotu, 19 kwietnia, zrobił jedynie fotografię czarno-białą. Ponownie ponad powierzchnię miał się unieść w niedzielę o 10 rano czasu kalifornijskiego (koło 19 czasu polskiego). Tym razem dron ma zwiększyć prędkość lotu.

dj45z8l

Źródła: NASA, CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dj45z8l

Podziel się opinią

Share
dj45z8l
dj45z8l
Więcej tematów