Trwa ładowanie...
d3o4zqa
14-10-2008 16:05

"Przekształcenie szpitali niebezpieczne dla pacjentów"

Przekształcenie szpitali w spółki jest niebezpieczne dla pacjentów - przekonywał Zbigniew Religa (PiS) podczas sejmowej debaty nad pakietem ustaw zdrowotnych.

d3o4zqa
d3o4zqa

Zbigniew Religa uznał, że przekształcenie szpitali w spółki oznacza, że państwo przestaje być odpowiedzialne za zdrowie obywateli. Podkreślił, że w Europie dominuje medycyna publiczna; zasięg działania medycyny prywatnej jest znacznie mniejszy. Wszędzie, w całej starej Unii Europejskiej pomoc medyczna oparta jest o medycynę publiczną, nie o komercjalizowaną - zaznaczył były minister zdrowia.

Jego zdaniem przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego stanowi zagrożenie dla pacjentów. Komercjalizacja oznacza, że zoz traci swoją misję. Jako spółka prawa handlowego musi pracować dla zysku i jest to niebezpieczne - mówił Religa. Zwrócił uwagę, że w szpitalach już skomercjalizowanych nie ma oddziałów, które nie przynoszą zysków, np. OIOM-ów, czyli tych, w których są pacjenci najbardziej potrzebujący pomocy.

Jego zdaniem służba zdrowia w Polsce od lat boryka się z głębokim niedofinansowaniem i komercjalizacja nie rozwiąże tego problemu.

PO: ile jeszcze do niewydolnego systemu trzeba włożyć pieniędzy?

Zgadzam się, że w polskiej służbie zdrowia jest źle, ale nie widzę powodu, by tego nie zmieniać - powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz. Zaapelowała też do posłów opozycji, by nie przekreślali pracy swoich kolegów nad pakietem ustaw zdrowotnych, bo jeśli zostanie utrzymane status quo, nie będzie to działać na korzyść pacjenta, ale na rzecz silniejszych grup, które działają w obszarze opieki zdrowotnej.

d3o4zqa

Proszę państwa po raz kolejny, abyście odłożyli polityczne debaty, natomiast zaczęli rozmawiać merytorycznie - dodała.

Jeśli dzisiaj ktoś jest mi w stanie powiedzieć, że jedyną przyczyną złej kondycji ochrony zdrowia jest niedobór środków finansowych, to ja odpowiem tak: w tym roku w porównaniu do ubiegłego roku jest co najmniej 8 mld więcej. To pytam, ile jeszcze do tego niewydolnego systemu trzeba tych pieniędzy włożyć? - pytała Kopacz.

SLD: nie do przyjęcia jest rozwiązanie, które prowadzi do prywatyzacji szpitali

Nie do przyjęcia jest rozwiązanie, które prowadzi do prywatyzacji szpitali - oświadczył szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak. Dodał, że jego klub przygotował "szereg poprawek" do projektów ustaw zdrowotnych autorstwa PO. Te nasze poprawki zagwarantują, że szpital - owoc pracy wielu pokoleń Polaków, wielu pokoleń lekarzy, pielęgniarek pozostanie ich niezbywalną własnością - powiedział.

Dodał, że Lewica proponuje także zmiany dotyczące personelu medycznego. Trzeba wzmocnić pracownika, wzmocnić lekarzy, pielęgniarki, położne w stosunku do tych zapisów, które dzisiaj obowiązują w Polsce i do tych zapisów, które są proponowane w projekcie Platformy Obywatelskiej - zaznaczył.

d3o4zqa

PSL: nie można odwlekać tej reformy

Informacje o narastającym zadłużeniu placówek opieki zdrowotnej, szczególnie w tym półroczu, są przerażające, dlatego nie możemy odwlekać tej reformy - podkreślał podczas sejmowej debaty o pakiecie ustaw zdrowotnych Aleksander Sopliński (PSL).

Zaznaczył jednak, że na reformowaniu powinno skorzystać nie tylko pacjenci, ale także pracownicy. Opowiadamy się za ustawowym umocowaniem stanowisk pielęgniarki, położnej, oddziałowej. Opowiadamy się również, by skrócony czas pracy pracowników zatrudnionych ze względu na specyfikę pracy został utrzymany do końca 2009 r. - mówił poseł PSL.

Czas pracy pracowników ochrony zdrowia powinien być uregulowany w ramach ustawy o pracownikach zoz, która powinna wejść w życie 1 stycznia 2010 r. Poza tym uważamy, że powinno być wprowadzone ustawowo umocowanie minimalnych norm zatrudnienia pracowników w podstawowej opiece zdrowotnej - dodał Sopliński.

d3o4zqa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o4zqa
Więcej tematów