Trwa ładowanie...
dfdraq2
08-04-2010 15:00

Przekręt na A/H1N1? Sprawę zbada komisja śledcza UE

W europarlamencie powstanie specjalna komisja śledcza ds. reakcji UE na grypę A/H1N1. Europosłowie podejrzewają, że pod wpływem sektora farmaceutycznego i nieuzasadnionej paniki, kraje członkowskie dopuściły się marnotrawstwa publicznych pieniędzy na szczepienia.

dfdraq2
dfdraq2

Jak poinformował europoseł Bogusław Sonik (PO), grupie 14 deputowanych, do której sam należy, udało się zebrać wymaganą liczbę prawie 200 podpisów członków Parlamentu Europejskiego z apelem w sprawie powołania komisji śledczej ds. świńskiej grypy. Teraz wniosek trafi do tzw. konferencji przewodniczących frakcji politycznych PE, która zdaniem Sonika już w czerwcu powoła komisję śledczą.

- Polska jest brana jako przykład państwa, w którym wobec narastającej paniki władze zachowały opanowanie i domagały się rzetelnej informacji od firm farmaceutycznych. Minister zdrowia Ewa Kopacz zaproszona będzie na spotkanie takiej komisji oraz poproszona o przedstawianie analizy zastosowanej w Polsce do podjęcia decyzji - dodał Sonik, który jest wiceprzewodniczącym komisji zdrowia publicznego PE.

W grupie 14 europosłów, którzy od marca domagali się powołania komisji, najbardziej zaangażowani byli francuscy eurodeputowani z partii opozycyjnych. Francuski rząd kupił ponad 90 mln dawek szczepionek (początkowo eksperci zalecali dwie dawki na osobę, by szczepienie było skuteczne), a na kampanię szczepień wydał prawie 1 mld euro. Od tego czasu europosłom udało się zebrać wymagane 183 podpisy, by taka komisja powstała.

- Wydaje się, że mieliśmy do czynienia z fałszywym alarmem, który spowodował, że rządy wydały miliardy (na szczepionki) w samym środku kryzysu finansowego - tłumaczyła inicjatorka z francuskich Zielonych Michele Rivasi. Według niej trzeba zbadać, czy nie doszło do konfliktu interesów, i wyciągnąć wnioski na przyszłość, by odpowiednio zareagować, jeśli znowu pojawi się groźba pandemii.

dfdraq2

Polska wskazywana była jako jedyny kraj w UE, który nie uległ panice i oparł się presji koncernów farmaceutycznych. - W Polsce zmarło mniej osób na grypę H1N1 niż we Francji, choć nie było kampanii szczepień. W dodatku we Francji zanotowano ponad 3 tys. przypadków negatywnych efektów ubocznych po szczepieniach. A w Polsce żadnego - powiedziała jedna z eurodeputowanych francuskich.

Celem komisji będzie ustalenie mechanizmów działania instytucji unijnych w sytuacjach kryzysowych. - Posłowie zbadają, dlaczego nie zadziałał mechanizm realniej oceny ryzyka. KE, zamiast uspokajać panikę, tylko ją wzmacniała, zachęcając do zakupu szczepionek - powiedział Sonik.

Komisja miałaby też zbadać mechanizm wprowadzenia w obieg szczepionek na grypę A/H1N1 w rekordowo krótkim czasie. Między innymi nawiązując do opinii dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, która stwierdziła, że jest to pierwszy w historii przypadek, gdy szczepionka została dopuszczona na rynek na podstawie tak małej liczby danych.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na grypę A/H1N1 zmarło od marca 2009 roku 16,5 tys. osób, znacznie mniej niż na zwykłą grypę.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj