Trwa ładowanie...
policja
KBŃ
24-03-2023 11:53

13-latek ściągnął plik. Szybko tego pożałował

13-latek chciał poprawić wydajność swojego komputera. Od nieznanych osób dostał link. Kliknął. Skutki były opłakane.

Ściągnął nieznany plik. Szybko pożałowałŚciągnął nieznany plik. Szybko pożałowałŹródło: Adobe Stock
d42quf7
d42quf7

Jak informuje małopolska policja, 13-latek z powiatu olkuskiego chciał ściągnąć plik, żeby poprawić pracę swojego komputera. Miał nadzieję, że dzięki temu będzie szybciej działał.

W internecie nawiązał kontakt z nieznanymi osobami. Dostał od nich link, pod którym miał znajdować się program do zwiększenia wydajności komputera. Jednak efekt był zupełnie inny.

Nastolatek szybko pożałował

Nastolatek tuż po operacji otrzymał informację i zdjęcie, na którym był obraz pulpitu jego komputera oraz zdjęcie profilu na portalu szkolnym - relacjonuje policja. Następnie przez komunikator 13-latek otrzymał informację, żeby przelał za pośrednictwem BLIK-a lub przez kod kwotę 50 zł.

d42quf7

Dopiero wtedy chłopak zorientował się, że może mieć do czynienia z oszustami. Szybko wykasował pobrany program, ale to nie uwolniło go od problemu. Osoby, z którymi nawiązał kontakt, nadal do niego pisały. Nie pomogło także zrestartowanie komputera.

Nagle zadzwonili ze szkoły

Wystraszony 13-latek zaprzestał pracy na komputerze i odłączył go od sieci. Tego samego dnia do jego matki zadzwonił dyrektor szkoły z informacją, że z konta chłopca wysłano kilka informacji do nauczycieli. Sprawa trafiła na komendę.

Policja przypomina, że w internecie nikt nie jest anonimowy, a konsekwencje prawne takich zachowań są bardzo poważne. Zgodnie z Kodeksem karnym za nielegalne uzyskanie informacji grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Źródła: Policja małopolska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d42quf7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42quf7
Więcej tematów