Trwa ładowanie...
pilne
oprac. Maciej Zubel
07-06-2022 11:57

Przejęcie Polska Press przez PKN Orlen. Jest decyzja sądu

Warszawski sąd oddalił odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od zgody na przejęcie kontroli nad Polska Press przez PKN Orlen - podała PAP.

Share
Przejęcie Polska Press przez PKN Orlen. Jest decyzja sądu Przejęcie Polska Press przez PKN Orlen. Jest decyzja sądu Źródło: East News, fot: Piotr Molecki
d1g0brk

Przypomnijmy, że na początku lutego prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen. Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że podejmując tę decyzję prezes UOKiK "nie zbadał, czy efektem nie będzie niedopuszczalne ograniczenie wolności prasy". Zaskarżył ją więc do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Zaskarżyłem decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, twierdząc, że nie dokonał rzetelnej analizy rynków właściwych, pominął rynek prasy, tylko skupił się na rynku reklamy i promocji. To wskazuje, że może to naruszać interesy Rzeczypospolitej w postaci gwarancji wolności słowa - powiedział w marcu w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Adam Bodnar, odnosząc się do zgody UOKiK na sprzedaż wydawnictw prasowych Orlenowi.

RPO wniósł też o wstrzymanie decyzji prezesa UOKiK do czasu wydania orzeczenia sądu w tej sprawie. 8 kwietnia sąd przychylił się do tego wniosku i wstrzymał zgodę UOKiK na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen.

d1g0brk

- Jak można coś wstrzymać, co z mocy prawa już dawno zostało wykonane. Myśmy Polska Press przejęli zgodnie z ładem korporacyjnym, przejęliśmy zgodnie z ostateczną decyzją prezesa UOKiK i wpinamy ją w całe zarządzanie segmentowe. Trudno wstrzymać to, co już zostało zrealizowane, my mamy już nabyte te udziały. Musimy wykonywać prawo udziału, bo gdybyśmy nie wykonywali, działalibyśmy na szkodę całego Orlenu - ocenił w rozmowie z Radiem Maryja decyzję sądu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

d1g0brk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1g0brk
Więcej tematów