Przegląd prasy - 30 czerwca 2001 r., sobota

Przegląd prasy - 30 czerwca 2001 r., sobota

Rzeczpospolita: Przyszłość to genetyka
Cały świat stawia na biotechnologię, która za 5 - 10 lat zdominuje rolnictwo, produkcję żywności i medycynę - pisze Zbigniew Wojtasiński. Polsce jak najszybciej potrzebna jest strategia wspierania biotechnologii, bez której za kilka lat, po wejściu do Unii Europejskiej, trudno będzie nam konkurować z innymi krajami. Pozbawieni własnych osiągnięć, będziemy zdani na rewolucyjne leki, metody leczenia i produkty rolne, na które nie będzie nas stać.
Więcej: Rzeczpospolita - Przyszłość to genetyka

Rzeczpospolita: Boczny tor
Polskiemu monopoliście trudno będzie dotrzymać kroku unijnym przewoźnikom - przewidują Grzegorz Kaczor i Henryk Klimkiewicz. Unijny rynek przewozów kolejowych liberalizuje się i wkrótce każdy z tamtejszych przewoźników będzie mógł świadczyć usługi w każdym kraju. Gdy Polska za kilka lat wejdzie do Unii, obowiązywać ją będą te same zasady. Polskie Koleje Państwowe SA powinny być do tego przygotowane. Wcale nie jest jednak pewne, czy rzeczywiście będą.
Więcej: Rzeczpospolita - Boczny tor

Trybuna: Sto słów
Wydanie Slobodana Miloszevicia Międzynarodowemu Trybunałowi w Hadze stanowi ważny precedens. Może on stać się kamieniem węgielnym systemu prawnego, zapewniającego, że nikt - niezależnie od funkcji - winien zbrodni wojennych nie uniknie odpowiedzialności karnej. Pod warunkiem, że na tym się nie skończy i posyłanie podejrzanych na ławę oskarżonych nie będzie wybiórczym aktem politycznych rozrachunków - pisze Zygmunt Słomkowski.

Parkiet: Biedni bogaci Polacy
Najbogatszym Polakiem według rankingu tygodnika "Wprost" został Jan Kulczyk. Jak pisze jednak Ewa Bałdyga wszelkie tego typu wyceny nie uwzględniają wszystkich inwestycji najbogatszych Polaków. Największą przejrzystością charakteryzują się jej zdaniem inwestycje giełdowe. I tak według rankingu Parkietu najbogatszym inwestorem giełdowym już od trzech lat jest Ryszard Krauze, twórca grupy Prokom, do której należy także Wirtualna Polska. Jego majątek został wyceniony w listopadzie ub. r. na 1,3 mld zł. Jan Kulczyk natomiast posiadał wtedy 671 mln zł.

Prawo i Gospodarka: Polisy dla domu i firmy
Ubezpieczenia komunikacyjne choć nadal najpopularniejsze tracą udział w rynku. Restrukturyzacja portfeli towarzystw sprawiła, że minęły czasy najszybszego wzrostu sprzedaży polis komunikacyjnych, które nie przynosiły zysku. Teraz najszybciej rosną ubezpieczenia od żywiołów i kradzieży w mieszkaniach i firmach - analizuje Marcin Sitek.
Więcej: Prawo i Gospodarka - Polisy dla domu i firmy

Życie: Dwa trudne początki
Porównanie dorobku pierwszej dekady II i III RP pozwala ocenić jakość współczesnych polskich elit - pisze Andrzej Nowak. Mitu założycielskiego II RP szuka się w roku 1918, choć wtedy aktywna zasługa Polaków była niewiele większa niż w roku 1989. To raczej rok 1920 był momentem, kiedy Polacy niepodległość własnymi siłami obronili. Wtedy narodziło się poczucie, że coś własnego zostało ocalone własnym wysiłkiem.
To jest radykalna różnica w stosunku do III RP. Myśmy żadnej walki o godne miejsce w świecie przełomu XX i XXI wieku nie podjęli. Rewolucja, jaka się dokonała w 1989 roku, miała tylko jedną wspólną utopię, jeden wspólny mit. Był to mit Zachodu, do którego dołączymy i wszystko będzie już od tej pory dobrze.
Więcej: Życie - Dwa trudne poczatki

Gazeta Wyborcza: Nie tylko ostra brama
Teraz stolica małego państwa bałtyckiego, niegdyś Wielkiego Księstwa Litewskiego. Krzyżowały się tu obce wpływy, szlaki kupieckie, a na ulicach słychać było różne języki. Podobnie teraz. Wilno zamieszkują trzy narodowości, a jego znaczenie w regionie jest ciągle bardzo duże. Dlaczego warto pojechać do tego miasta. Gdzie i za ile przenocować - te informacje podaje Jarosław Rudnik w dodatku Turystyka.

Życie Warszawy: Zamach na miasto
Inwestorzy oraz stołeczni urzędnicy nagminnie łamią prawo budowlane i ustawy o ochronie środowiska. Każdy, kto ma pieniądze może wybudować sobie dom niemal w środku miejskiego parku - pisze Iwona Gawrycka. W 1997 roku powstał program ochrony Skarpy Ursynowskiej, który zakładał stworzenie wzdłuż skarpy parku linearnego. Istniejące rezerwaty przyrody miały być połączone nowymi parkami i zieleńcami. Minęło kilka lat, a nad brzegiem skarpy nadal wyrastają bloki osiedla mieszkaniowego.
Więcej: Życie Warszawy - Zamach na miasto

Super Express: Ochroniarz Gudzowatego udawał policjanta?
Czy bogaci mogą więcej? Okazuje się, że tak. Ochroniarz jednego z najbogatszych Polaków - Aleksandra Gudzowatego - wstrzymał wczoraj lizakiem policyjnym (lub jego imitacją) ruch w Alejach Ujazdowskich, by jego pryncypał mógł szybciej dojechać na miejsce spotkania z dziennikarzami. Ochroniarze nie mają żadnych uprawnień do kierowania ruchem drogowym - powiedział Paweł Biedziak, rzecznik Komendy Głównej Policji. Użycie lizaka policyjnego przez osobę do tego nieupoważnioną jest wykroczeniem, które podlega karze grzywny (do 5 tys. zł) lub naganie.
Więcej: Super Express - Ochroniarz Gudzowatego udawał policjanta? (and)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)