Przegląd prasy - 21 lipca 2000
W Warszawie podaż powierzchni biurowej znacznie przewyższa popyt. Dlaczego więc ze wszystkich biurowców w Warszawie Mazowiecka Kasa Chorych musiała wybrać na swoją siedzibę akurat budynek objęty postępowaniem egzekucyjnym? – zastanawia się piątkowa Gazeta Wyborcza
21.07.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Trzy lata temu zarząd spółdzielni jednego z poznańskich osiedli stwierdził, że Urszula Andrzejewska zajmuje lokal bezprawnie, bo „nie jest członkiem spółdzielni”. Rok później sąd wydał wyrok eksmisyjny. Pani Urszula nie wniosła apelacji. W ubiegły czwartek w asyście policji i komornika Andrzejewska razem z dziećmi musiała się wyprowadzić. Zamieszkała w starym domu, na strychu, w jednej z niebezpieczniejszych części miasta. Za kilka dni wróci jednak do poprzedniego mieszkania - na koszt spółdzielni, której zarząd wcześniej ją wyrzucił. Przy przeprowadzce pani Urszula odnalazła bowiem dokument stwierdzający, że od 14 lat jest jej członkiem. Prezes spółdzielni nie potrafił wytłumaczyć dlaczego nie było tego dokumentu w teczce pani Andrzejewskiej, pisze „Gazeta Wyborcza”.
PKP ma wewnętrzny rozkład jazdy pociągów z adnotacją "Nie pokazywać podróżnym". Godziny przyjazdów i odjazdów pociągów różnią się w nim od oficjalnego rozkładu. O ściśle tajnym pociągu 118 na trasie Dobiegniew – Podlesiec, pisze także „Gazeta Wyborcza”.
Stereotyp głosi, że młodzi jak mogą, unikają koszar. Tymczasem zainteresowanie przysposobieniem wojskowym w szkołach średnich przechodzi wszelkie oczekiwania. Rodzice i młodzież jeszcze przed wakacjami domagali się od MON, by wsparło utworzenie klas o profilu wojskowym w stu kolejnych szkołach, pisze Rzeczpospolita.
Ta sama gazeta pisze także o tym, że dwaj posłowie, Jarosław Kaczyński i Marek Markiewicz, zwrócili się do marszałka Sejmu o interwencję w sprawie programu telewizyjnego, w którym wystąpili, a który został przez TVP zdjęty z anteny. Ich zdaniem telewizja, cenzurując program, naruszyła prawa poselskie.
Na Słowacji bestsellerem stała się książka "Schuster story. Między życiem a śmiercią" wydana w błyskawicznym tempie przez czeską oficynę Formát w nakładzie 15 tys. egzemplarzy. Czytelnicy dosłownie wyrywają ją sobie z rąk. Na 120 stronach autorzy opisują dramatyczne wydarzenia związane z przebiegiem choroby i leczenia prezydenta Rudolfa Schustera: błędy lekarzy i zakulisowe rozgrywki polityczne za plecami szefa państwa przed jego przewiezieniem do kliniki w Austrii. Pisze o tym „Rzeczpospolita”.
Podczas pobytu na Śląsku Aleksander Kwaśniewski spotkał się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej, którzy przyznali, że w ich środowisku cieszy się dużym poparciem i ma powszechną akceptację. Podobne opinie wyraziła reprezentantka mniejszości litewskiej po wizycie prezydenta w Puńsku. Przyznała, że wśród polskich Litwinów od pięciu lat ma największe uznanie. Zapewne można to powiedzieć także o innych mniejszościach. O niedowartościowanym elektoracie pisze „Rzeczpospolita”.
Niewykluczone, że rząd będzie musiał zrezygnować z zakupu nowego samolotu wielozadaniowego dla polskiej armii - powiedział „Rzeczpospolitej” Bronisław Komorowski, minister obrony narodowej. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść jesienią, kiedy gotowy ma być nowy plan modernizacji armii.
Wakacje pod żaglami cieszą się coraz większym zainteresowaniem, pisze „Puls Biznesu”. Na rosnącej popularności jachtingu korzystają organizatorzy szkoleń dla przyszłych żeglarzy i firmy wynajmujące łodzie. Koszty urlopu pod żaglami zależą od oczekiwań i zasobności portfela. Cena wynajmu jachtu z wszelkimi wygodami - 350 zł za dobę.
Prezes NBP zapowiada nowelizację Prawa bankowego i wprowadzenie skonsolidowanego nadzoru bankowego. Przybliży to nasze przypisy do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej, pisze Prawo i Gospodarka.
Czy Iryda ma szansę stać się Orkanem? – zastanawia się „Prawo i Gospodarka”. Iryda –miała być podstawowym samolotem wsparcia pola walki polskiej armii. Jednak po wstąpieniu do NATO, wojsko lotnicze zainteresowane są raczej brytyjskim Houkiem. Nadzieja w lotnictwie marynarki wojennej, które chętnie przyjmie Irydy, pod warunkiem, że zostaną przystosowane do służby nad morzem w wersji rozpoznawczej i patrolowej. Nowy model ma nosić nazwę M 93 Orkan.
Jak powstrzymać marsz postkomunistów po pełnię władzy w państwie? Wyborców tracących wiarę w siłę swojego głosu przekonać może publiczna zapowiedź zmontowania w przyszłym parlamencie wielkiej koalicji wszystkich sił politycznych z wyjątkiem SLD. Taka publiczna obietnica pomoże przełamać fatalizm sondaży, na razie nieprzychylnych Akcji Wyborczej "Solidarność", pisze Łukasz Perzyna w * Życiu*.
Każdego roku w Polsce dochodzi do ponad 60 tys. wypadków. Ginie w nich 7 tys. osób. Eksperci alarmują, ze przyczyna większości kolizji jest katastrofalny stan dróg. Dane policji są wstrząsające: ponad 5 tys. km dróg w Polsce wymaga szybkiej modernizacji. Z raportu Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych wynika, że natychmiast powinno się rozpocząć wzmacnianie zapadających się płyt jezdni na prawie 900 km dróg; na 3 tys. km należy usunąć koleiny, a na 2 tys. poprawić tzw. szorstkość jezdni, pisze Życie Warszawy.
Prawie dokładnie rok temu, mówiąc w radiowym felietonie o francuskim PACS, socjalistycznej ustawie nadającej związkom homoseksualnym prawa małżeńsko- rodzinne, a także o wielkiej demonstracji pederastów i lesbijek w Berlinie, ostrzegałem, że homoliberalizm stoi u bram, że przykład zachodnich sąsiadów pokazuje, dokąd nas może zaprowadzić bierność wobec wywrotowych żądań, uderzających w państwo, społeczeństwo i rodzinę. Jednak nawet wtedy nie myślałem, że niebezpieczeństwo jest już tak blisko, pisze Marek Jurek w Nasz Dziennik. (mag)