Trwa ładowanie...

Przedszkola w pierwszej kolejności przyjmą dzieci zaszczepione?

W Sejmie i Senacie jest poparcie dla projektu ustawy, który daje żłobkom oraz przedszkolom możliwość weryfikacji obowiązkowych szczepień wśród dzieci. Zaszczepieni będą mieli większe prawdopodobieństwo dostania się do placówki.

Przedszkola będą mogły wymagać zaświadczenia o szczepieniach dziecka Przedszkola będą mogły wymagać zaświadczenia o szczepieniach dziecka Źródło: Pixabay
d33axg8
d33axg8

W Sejmie podczas posiedzenia komisji zdrowia przedstawiono projekt nowelizacji prawa, który zakłada, że rodzice, ubiegający się o przyjęcie dziecka do żłobka, klubu dziecięce lub przedszkola, będą musieli wykazać, czy przyjęło ono podstawowy pakiet szczepień. Zmiany dotyczą ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz prawa oświatowego.

Czy przedszkole może wymagać zaświadczenia o szczepieniach?

Jak przypomina "Rzeczpospolita", dotychczas niektóre gminy decydowały się na wprowadzenie podobnego kryterium, ale były zaskarżane do sądów administracyjnych, które na końcu i tak przyznawały im do tego prawo.

"Nie powinny jednak wymagać od rodziców przedkładania zaświadczeń, bo lekarze nie mają podstaw, by je wydać. Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej i udzielonych mu świadczeń zdrowotnych nie oznacza bowiem prawa do żądania takiego dokumentu, który rodzic mógłby przedłożyć w procesie rekrutacji do przedszkola" - pisze Katarzyna Wójcik dla "Rz".

Zobacz też: Agresywny antyszczepionkowiec zaatakował reportera WP

Projekt, który powstał w Senacie, ale ma poparcie rządu Prawa i Sprawiedliwości, przewiduje zmiany w prawie, które pozwalają lekarzom na wydawanie zaświadczeń koniecznych do przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego, co oznacza załatanie tej luki.

d33axg8

Zaszczepione dzieci z większą szansą na dostanie się do przedszkola

Gminy mają obowiązek zapewnienia dzieciom w wieku od trzech do sześciu lat miejsca w przedszkolach. Zdarzało się dotychczas, że takich miejsc brakowało, a o przyjęciu dziecka do placówki decydowały odpowiednie kryteria. Teraz jednym z nich może być właśnie posiadanie zaświadczenia o szczepieniach.

"Wymóg przedkładania informacji o szczepieniu nie będzie dotyczył sześciolatków objętych obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym, czyli zapisywanych do tzw. zerówki" - dodaje Katarzyna Wójcik.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d33axg8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33axg8
Więcej tematów