Przedsiębiorstwo: będzie średnie, małe i mikro
Komisja Europejska zaproponowała zmianę
definicji małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) oraz
wprowadzenie do przepisów Unii Europejskiej pojęcia
mikroprzedsiębiorstwa.
Nowe definicje zaczną obowiązywać od początku 2005 roku, także w Polsce, w której są one obecnie dostosowane do dotychczas obowiązujących w Unii.
Definicje te mają ogromne znaczenie przy określaniu praw przedsiębiorstwa w zakresie podatków i wsparcia, jakiego może ono oczekiwać od władz publicznych, w tym również z budżetu UE.
Zmiana polega przede wszystkim na znaczącym podniesieniu pułapów sumy obrotów i bilansu firmy, których nieprzekroczenie zapewnia jej status małego bądź średniego przedsiębiorstwa.
Nie zmienią się pułapy zatrudnienia, to znaczy status średniego przedsiębiorstwa przysługuje firmom, w których pracuje mniej niż 250 osób, a małego - mniej niż 50.
Co do wyników finansowych, od początku 2005 roku średnim przedsiębiorstwem będzie firma, której roczny przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekroczył 50 mln euro (dotychczas 40 mln) lub której suma aktywów bilansu na koniec poprzedniego roku obrotowego nie przekroczyła 43 mln euro (dotychczas 27 mln).
Małym przedsiębiorstwem będzie firma, której roczny przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekroczył 10 mln euro (dotychczas 7 mln) lub której suma aktywów bilansu na koniec poprzedniego roku obrotowego nie przekroczyła 10 mln euro (dotychczas 5 mln).
Wreszcie, do mikroprzedsiębiorstw zostaną zaliczone firmy zatrudniające mniej niż 10 osób, mające obroty lub bilans aktywów nie większe niż 2 mln euro.
Komisja Europejska zapewnia, że nowe definicje przyczynią się do redukcji ciężarów administracyjnych i przyspieszenia procedur podatkowych i pomocowych, będą sprzyjały tworzeniu i modernizacji małych firm, a w konsekwencji wzrostowi gospodarczemu i powstawaniu nowych miejsc pracy.
Według Komisji, niemal każda wspólna polityka Unii, jej fundusze pomocowe i programy sprzyjające współpracy europejskiej uwzględniają szczególne problemy i potrzeby MSP.
Na przykład w ramach funduszy strukturalnych na lata 2000-2006 na wsparcie dla drobnej przedsiębiorczości zarezerwowano 16 mld euro, a w ramach VI programu ramowego współpracy naukowo-technicznej na lata 2002-2006 dalsze 2,2 mld euro na pomoc w wysiłkach badawczych i innowacyjnych podejmowanych właśnie przez MSP.
Wsparcie to jest zawsze uzależnione od współfinansowania z budżetów narodowych i samorządowych, a także od wkładu własnego, pobudzając tego rodzaju wysiłki w poszczególnych państwach. (mp)