Trwa ładowanie...
d2i3j00
Przed KPRM demonstracje ws. nieopublikowania wyroku TK
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Przed KPRM demonstracje ws. nieopublikowania wyroku TK

• Przed KPRM zebrali się sympatycy KOD
• W tym samym miejscu demonstrowali zwolennicy Partii Razem
• Demonstranci domagali się opublikowania wyroku TK
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2i3j00

Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbyła się demonstracja KOD z udziałem polityków m.in. PO, Nowoczesnej i Zielonych; w tym samym czasie i miejscu demonstrowali zwolennicy Partii Razem. Uczestnicy obu zgromadzeń domagali się opublikowania środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Trybunał stoi na straży praw obywateli, domagamy się publikacji jego wyroku i wykonania go - mówił lider KOD Mateusz Kijowski. Podkreślał, że zapowiedź legalnie wybranej władzy, że nie opublikuje wiążącego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jest skandaliczna i wzbudza sprzeciw obywateli.

d2i3j00

Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) mówiła, że Polska jest własnością obywateli, a "nie jednego polityka, a szczególnie polityka PiS". W związku z tym - podkreślała - politycy PiS powinni pamiętać o milionach Polaków, którzy w referendum opowiedzieli się za obowiązującą konstytucją. Zapowiedziała, że Nowoczesna będzie zbierać podpisy pod petycją "w obronie konstytucji i demokracji". Dodała, że ugrupowanie chce zebrać ich więcej niż było głosów oddanych na PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Barbara Nowacka (ZL) mówiła, że Polacy mogą tworzyć społeczeństwo obywatelskie dzięki temu, że mają konstytucję, która broni ich praw. - I żadna partia nie ma prawa ich deptać. To, że się różnimy, nie zmienia tego, że w sprawach kardynalnych - takich jak obrona konstytucji - stoimy ramię w ramię - zaznaczyła.

Przeciwko działaniom PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego protestowały też posłanki PO: Małgorzata Kidawa Błońska oraz Agnieszka Pomaska. Przekonywały, że społeczeństwo nie pozwoli na łamanie konstytucji.

Po przemówieniach uczestnicy demonstracji przeszli przed Rządowe Centrum Legislacji, skandując "Beata, publikuj wyrok" i "Wolność, Równość, Konstytucja; zostawili tam "prezent" od Nowoczesnej - drukarkę "do wydrukowania" orzeczenia TK oraz kartki z jego treścią.

d2i3j00

Z kolei demonstrujący działacze Partii Razem wyświetlili na fasadzie KPRM najpierw napis: "granica została przekroczona, dziś Trybunał, jutro wybory", a potem wezwanie do publikacji wyroku i cytaty z konstytucji. Skandowali: "Nie PiS-owskiej oligarchii" oraz "Beata publikuj wyrok". Zapowiadali, że będą protestowali "do skutku".

W środę Trybunał uznał w wyroku, że cała nowela ustawy o TK autorstwa PiS jest niezgodna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według TK nowela uniemożliwiła TK "rzetelne i sprawne działanie" i ingerowała w jego niezależność. TK w 12-osobowym składzie zakwestionował m.in. określenie pełnego składu Trybunału, jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

O uznanie niekonstytucyjności noweli wnosili posłowie PO, posłowie Nowoczesnej i PSL oraz RPO, I prezes SN i KRS.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył w środę, że "komunikat" Trybunału Konstytucyjnego nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok i rząd nie może tego komunikatu opublikować.

d2i3j00

Podziel się opinią

Share

d2i3j00

d2i3j00
Więcej tematów